Osmanlıca Dil Eğitimi

96_1461849641.jpg

Osmanlıca (Osmanlı Türkçesi) Eğitimi

Ülkemizde artık eğitim seviyesi giderek yükselmektedir. Bu çerçevede tarihimize ve kültürümüze ilgi duyan, atalarımızın 600 yıl boyunca çeşitli alanlarda (Tarih, edebiyat, ilahiyat, matematik, astronomi, tıp, felsefe, coğrafya vs.) yazdığı arşivlerimizdeki milyonlarca eseri okumak isteyenler de çoğalmaktadır.

Arap ülkeleri ve İran ile iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde Arapça ve Farsçadan çok sayıda kelime dilimize geçmiştir. Diğer taraftan atalarımız eserlerini Arap alfabesi ile yazmışlardır. Dolayısıyla yazı dilimiz Türkçe, Arapça ve Farsçanın karışımıyla Osmanlıca adını almıştır.

Bilindiği üzere, Osmanlıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ortaöğretim kurumlarında seçmeli ders, Üniversitelerimizin Tarih, Edebiyat bölümlerinde de alan dersi olarak okutulmaktadır.

Türkçe, Arapça ve Farsça unsurların yer aldığı Osmanlıcanın kendisine has dilbilgisi ve imla kuralları göze çarpmaktadır. Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde ecdadımızın yazdığı milyonlarca matbu ve el yazması (Rika) eserler ile arşiv belgeleri bulunmaktadır. Söz konusu eserler günümüz Türkçesine çevrilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulmayı beklemektedir. Dolayısıyla ülkemizde Osmanlıcayı bilen, anılan eserleri inceleyerek milletimizin hizmetine sunacak çok sayıda uzmana ihtiyaç duyulmaktadır.

Çağrı Yabancı Dil Okulu; konunun önemine inanarak Osmanlı Türkçesinde yazılmış (Matbu-Rika) eserleri hem okumayı, hem yazmayı, hem de anlamayı,  uzman hocalarımızla öğretiyor…

Kurs Materyalleri

A1- Genel Osmanlıca Kursu: Yeditepe Yayınlarından Orhan Sakin’in yazdığı  Osmanlı Türkçesi Rehberi: Kitap iki kısımdır. Birinci Kısım yeni başlayanlara yöneliktir. Türkçe ağırlıklı matbu metinleri okuma hedeflenmiştir. İkinci Kısım İse Farsça ve Arapça ağırlıklı metinlerin ve el yazmalarının (Rika) okunup anlaşılabilmesi için gerekli ileri seviye konuları ihtiva etmektedir.

A2- Osmanlıca Arşiv Kursu: Yeditepe Yayınlarından Orhan Sakin’in yazdığı Osmanlı Arşiv Belgeleri Okuma Kılavuzu: Osmanlı belgeleri üzerine eğitim çalışması yapacak olanlara kaynak oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.

B1- Osmanlıca Uzmanlık Kursu: Son dönem Osmanlı Düşünsel Akımlar konusunda akademik çalışma yapan kursiyerlerimizin isteğine göre metinler seçilmektedir.

 

KURS SEVİYELERİ

NELER ÖĞRENEBİLECEKSİNİZ?

A1-Genel Osmanlıca Kursu 

Türkçe Unsurlar Konu Başlıkları: Alfabe ve Yazı Sistemi, Türkçe Temel Yazım Kuralları, Kef Harfinin Okunuşları, Türkçe İsim Çekim ve İyelik Ekleri, Masdar ve Fiil Çekim Ekleri, Türkçe Yapım Ekleri, Türkçedeki Arapça ve Farsça Unsurlara Giriş, Tamlamalar, Arapça Tamlamalar vs.

Arapça Unsurlar Konu Başlıkları: Arapça Kelime Yapısı, Mücerred Semai Masdarlar, Türetilmiş Masdarlar, İsim Yapıları, Sıfatlar, Edatlar, Zamirler, Çoğullar vs.

Farsça Unsurlar Konu Başlıkları : Farsça Kelime Türleri, Birleşik İsim ve Sıfatlar vs.

A2-Osmanlıca Arşiv Kursu

Arşiv Belgeleri Konu Başlıkları: Hatt-ı Hümayunlar, İrade-i Seniyye, Fermanlar, Beratlar, Telhisler, Buyuruldular, Tezkireler, Tahrirat ve Arzuhaller vs.

B1-Osmanlıca Uzmanlık Kursu       

Son Dönem Osmanlı Düşünsel Akımları İncelemesi  vs.

GRUPLAR GÜNLER SAATLER DURUM
OSMANLICA Pazartesi,Çarşamba 18:30 - 21:30
OSMANLICA 1 Cumartesi,Pazar 15:00 - 18:10
OSMANLI TÜRKÇESİ 1-2 Pazartesi,Çarşamba,Cuma 18:30 - 21:30
OSMANLI TÜRKÇESİ METİNLERİ 1 Cumartesi,Pazar 10:00 - 13:10
OSMANLI TÜRKÇESİ METİN OKUMALARI RİKA Salı,Perşembe 18:30 - 21:30

Osmanlıca Dil Eğitimine Kimler Katılabilir?

  • Üniversitelerimizin Tarih ve Edebiyat Lisans Programı öğrencileri,
  • Açık Öğretim Fakültesi Osmanlı Türkçesi sınavına girecek öğrenciler,
  • Tarihimize ve kültürümüze ilgi duyan ve ecdadımızın yazdığı eserleri okumak isteyenler,
  • İş amacı ile Osmanlı Türkçesine ihtiyaç isteyenler

     eğitimlerimize katılabilir.


 

Neden Çağrı Yabancı Dil Okulu?

  Çünkü, Çağrı Yabancı Dil Okulu’nda;

. Avrupa Birliği CEFR standartlarında öğretim,

. Yerli ve yabancı uzman öğretmenler,

. Verilecek programa uyulması halinde öğrenme garantisi,

. Ücretsiz ders materyalleri,

. En uygun fiyat politikası,

. Uygun ödeme planı,

. Öğrenci memnuniyeti,

. Samimi ve sıcak arkadaş ortamı,

. Kızılay merkezde olması,

. Profesyonel yönetim anlayışı,

. Personelin güler yüzlü yaklaşımı,

. Harcanan zaman ve ücretin karşılığının muhakkak alınması gerektiği,

  hususları prensip olarak kabul edilmiştir.

Başarı Garantisi !

Eğitim sürecinde, kursiyerlerimizin öğrenme durumlarını göz önünde bulunduran Çağrı Yabancı Dil Okulu, gerekirse ücretsiz kur tekrarı yaptırmakta, böylelikle eğitim metodu kapsamında “Öğrenmede Başarı Garantisi” sunmaktadır. Derslere en az yüzde 90 oranında devam eden ama kur sınavlarında 50’nin altında ortalama çıkaran bir kursiyer o kuru ücretsiz tekrar edebilmektedir.

Powered by Bilgeweb