LYS-5 Hazırlık Kursu

98_1465128618.jpg

Çağrı Dil Okulu LYS-5 Hazırlık Kursu

Lisans yerleştirme Sınavı(LYS), öğrencilerin geleceklerini belirledikleri, girecekleri üniversiteye göre hayat standartlarının belirlendiği çok önemli bir sınavdır. LYS 5 sınavında 30.000’i aşkın öğrenci yarışmaktadır. LYS 5 ÖSYM tarafından uygulanan yabancı dil sınavıdır. İngilizce, Almanca,Fransızca,Arapça ve Rusça dillerinde LYS 5 Seçenekleri bulunmaktadır. Üniversitelerin Yabancı Dil bölümlerine hazırlanan öğrencilerimiz için LYS 5 hazırlık kursumuz, sınav odaklı ve başarı garantilidir. Hedeflenen üniversite ve bölüm doğrultusunda LYS 5 yarışında en üst sıralarda yer almak isteyen öğrencilerimize özel müfredat ve programlar ile LYS 5 hazırlık kursu vermekteyiz.

LYS 5 Nedir?

LYS 5 üniversitelerin Yabancı Dil bölümleri olan İngilizce öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, Fransızca Öğretmenliği, Filoloji, Mütercim tercümanlık gibi bölümlere girebilmek için ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavıdır. Odtü, Hacettepe, Boğaziçi, Galatasaray Üniversitesi gibi seçkin üniversitelerin yabancı dil bölümleri bulunmaktadır.LYS 5 sınavı özel soru sistemi ve üniversiteye giriş amaçlı olarak düzenlenmektedir. Yani LYS 5 sınavının farklı bir içeriği ve tasarımı vardır.LYS 5 sınav sistemi farklı içerik ve farklı düzenlemeler içerdiğinden özel hazırlık gerektirmektedir.

LYS 5 Sınav Sistemi

 LYS 5, Yabancı dil sınavında 20 soru Kelime Bilgisi ve Dil Bilgisi, 12 soru Çeviri ve 48 soru okuduğunu anlama olmak üzere toplam 80 soru bulunmaktadır. Sınav süresi 2 saat yani 120 dakika olarak belirlenmiştir. LYS 5’ e girebilmek için YGS’ye girmiş olmak gerekmektedir. Lisans programlarına yerleştirilirken adayların YGS Ve LYS’deki dil puanları kullanılmaktadır.

LYS5 Soru Biçimleri

1-Kelime Bilgisi

2-Gramer

3- Multıple Choıce Cloze Test  ( Paragraph+Gramer+Kelime)

4- Cümle Tamamlama

5- Çeviri

6-verilen Cümleye En yakın Anlamlı Cümleyi Bulma

7-Paragraf(okuma-anlama)

8- Boş Bırakılan Yere Doğru Cümleyi yerleştirme

9- Verilen Durumda Söylenmiş olabilecek Sözü Bulma

10- Karşılıklı Konuşmada Boş Bırakılan yere Doğru Cümleyi Yerleştirme

11- Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

LYS 5 Kursu Nasıl Olmalı?

 • LYS 5 kursu, sınav sitemine uygun olarak programlanmalı.
 • Uygulanılan kurs materyalleri sınav sistemine uygun olmalı.
 • Kurs içinde oluşturulan guruplar seviyelere göre düzenlenmeli ve az sayıda öğrenciden oluşmalı.
 • Alanında uzman eğitmen kadrosu ile kurs verilmeli.
 • Öğrencilerin ihtiyaç ve seviyeleri belirlenerek program ayarlanmalı.
 • Sınav taktikleri ve stratejileri konusunda uzman eğitmenler olmalı.
 • Tercih planlaması ve hedef belirleme doğrultusunda eğitim planı yapılmalı.

Çağrı Dil Okulu LYS 5 Hazırlık Kursu İçeriği

 • Çağrı Yabancı Dil Okulu olarak Ankara LYS 5 hazırlık kurslarımız;
 • Konforlu, projeksiyonlu, teknik destekli sınıflarda verilmektedir.
 • Alanında uzman eğitmen kadrosu ile eğitim verilmektedir.
 • Sınıflar seviyeler göre belirlenen guruplardan oluşmaktadır.
 • Sınıflarda öğrenci sayısı 8-13 İle sınırlıdır.
 • Öğrencilerin tercih planı doğrultusunda hedefe yönelik program yapılmaktadır.
 • Sınav hazırlık kitapları, yaprak testleri ve gerekli tüm araçlar ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
 • Kurs süresince kullanılan yayınlar sınava özel olarak hazırlanmış yayınlardır.
 • Belirli aralıklarla deneme sınavları yapılarak öğrencilerin durumu belirlenmektedir.

 

Çağrı Yabancı Dil Kursu LYS 5 Kurs Müfredatı

Çağrı Yabancı Dil Okulu olarak LYS 5 sınav sistemine özel olarak hazırladığımım çalışma programlarında öğrencilerimizin sınav odaklı eğitim almasını sağlamaktayız. LYS 5 kurs eğitimlerimizde ağırlıklı olarak;

 • Gramer Ve Kelime Bilgisi
 •  Cloze Test
 •  Cümle Tamamlama
 •    İngilizce-Türkçe çeviri
 •  Türkçe-İngilizce çevir
 • Okuma Parçaları
 • Anlamca Yakın Cümleyi Bulma
 •  Paragraf Tamamlama 
 •  Verilen Durumda Söylenecek Sözü
 •  Diyalog Tamamlama
 •  Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

 Konuları üzerinde sistemli bir çalışma programı sunmaktayız. Öğrencilerimizin sınavda karşılarına çıkacak her türlü soru biçimine hakim olabilmeleri için soru biçimleri ve stratejileri üzerine özel olarak eğitim vermekteyiz. Öğrencilerimizin kurs boyunca ilerlemeleri için anlamadıkları konu ve soru biçimleri üzerine özel olarak çalışmalar yapmaktayız.

 

Çağrı Yabancı Dil Okulu Özel Sınıflar

Lise 10, 11, 12 ve mezun gruplara farklı sınıflar oluşturarak eğitim vermekteyiz. Bu gurupların da kendi içersinde seviyelere göre belirlenen sınıflara ayrılması ile her öğrencinin ihtiyacına özel eğitim olanağı sunmaktayız. Öğrencilerimiz özellikle sınav stratejileri ve soru biçimlerine yönelik çalışmalara tabi tutulmaktadır. Edilgen öğrenciler olmamaları için özel olarak tüm öğrencilerle ilgilenilmekte ve ders dışında da soru çözebilmeleri sağlanmaktadır. Sınıflarımız konforlu, akıllı tahta, projeksiyon, klima gibi teknik özelliklerle donatılmış sınıflardır. Her sınıf sayısı ders anlama kapasitesini aşmayacak seviyede tutulmaktadır. Sınıflarımızda kurs saatleri öğrencilerimizin okul saatlerine uygun olarak ayarlanmaktadır.

Çağrı Yabancı Dil Okulu LYS 5 Eğitmen Kadrosu

Tüm eğitmenlerimiz LYS 5 sınav sistemi üzerinde uzmanlaşmış deneyimli eğitmenlerdir. Eğitmenlerimiz soru stratejileri, test çözme teknikleri, üniversite yerleştirme hedefine yönelik çalışan, öğrencileri ile yakından ilgilenen eğitmenlerdir. Her öğrencinin ihtiyacı olan çalışma şeklini anlayarak özel programlar hazırlamaktadırlar. Konu anlatım ve soru çözme teknikleri konusunda alanında uzman eğitmenlerdir. Sınavın püf noktalarını bilen ve daha önemlisi bu noktaları örencilerine aktarabilen eğitmenler ile başarı garantili eğitim programları sunmaktayız. Deneyimli ve sınav sistemi konusunda uzmanlaşmış eğitmenlerimiz ile öğrencilerimiz en rahat şekilde konu anlama ve soru çözebilme yeteneğine kavuşmaktadır.

Çağrı Yabancı Dil Okulu Ücretsiz Etütler

Çağrı Dil Okulu LYS 5 kurslarımızda ders saatleri dışında ücretsiz etütler düzenliyoruz. Öğrencilerimizin kurs dışında soru çözerken anlamadıkları noktaları istedikleri zaman eğitmenlerle çalışabilecekleri etüt olanakları sunuyoruz. Eğitmenlerle ortak olarak hazırlanan etüt saatlerinde öğrenciler anlamadıkları konuları tekrar etme, çözemedikleri soruları eğitmenler ile birlikte çözme, takıldıkları konuları tekrar edebilme gibi olanaklara sahiptir. Öğrencilerimiz sınırsız etüt hakkına sahiptir. Bununla birlikte tercih belirleme ve üniversite seçimi konusunda rehberlik hizmetlerimizden de ücretsiz olarak yararlanabilirler. Öğrencilerimizin üniversite hedefleri belirlerken onlara yardımcı olan rehberlik hizmetlerimiz ve eğitmenlerimiz ortak olarak belirlenen hedefe yönelik çalışma programı düzenlemektedirler.

Çağrı Yabancı  Dil Okulu Ücretsiz Kitap ve Kurs Materyali

Çağrı Dil Okulu LYS 5 hazırlık kurslarımızda kurs boyunca öğrencimizin ihtiyacı olan tüm kurs materyallerini ücretsiz olarak sağlamaktayız. Kurs kitapları, yaprak testler, deneme sınavları gibi kurs boyunca gerekli olan tüm materyaller ücretsiz olarak verilmektedir. Kur kitaplarımız LYS 5 sınav sitemine uygun olarak hazırlanmış kitaplardır.  LYS 5 soru bankası, yaprak testleri, LYS 5 konu anlatımlı kitapları, LYS 5 dergileri, LYS 5 haftalık deneme sınavları,LYS 5 tarama sınavları ve LYS 5 kelime sözlüğü gibi tüm gerekli araçlar ücretsiz olarak öğrencilerimize verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda kaynak yardımı da yapılmaktadır.

LYS 5 İle Üniversite Seçmenin Avantajları

LYS5 sınavı ile tercih edilen üniversite bölümleri yabancı dil bölümleridir. Ve bu bölümleri kazanan öğrencilerin gelecekte iş olanakları oldukça fazladır. Dil bölümü mezunları, öğrenim gördükleri yabancı dil sayesinde birçok farklı iş alanında çalışabilmektedir. Geleceği çok parlak olan üniversite tercihleri arasında yer alan yabancı dil bölümleri günümüzün en önü açık bölümlerindendir. Özellikle iyi üniversitelerin dil bölümlerinden mezun olmak hayat standartları açısından önemli başarı getirmektedir. İngilizce, Almanca ya da Fransızca LYS5 puanı ile kazanılan üniversitelerden mezun olan öğrenciler için çok farklı iş seçenekleri ve kariyer planları bulunmaktadır. Yabancı Dil ve Edebiyatı, Mütercim tercümanlık, Turist Rehberliği bölümlerinden mezun olan öğrenciler bu alanlarda geniş iş olanaklarına sahip olmakta, yurt dışında çalışma imkanları, uluslar arası şirketlerde de çalışma imkanları bulmaktadırlar.

 

 

 • Sınav Kapsamı ve Soru Sayıları

Sınav

Sınav Kapsamı

Soru Sayısı

Yabancı Dil Sınavı

(LYS-5)

Sözcük Bilgisi ve Dil Bilgisi

20

Çeviri

12

Okuduğunu Anlama

48

 

 • Puan Türleri ve Testlerin Ağırlıkları

Puan Türü 

Testlerin Ağırlıkları ( % )

YGS

LYS (LYS-5 )

Türkçe

Sosyal Bil.

Tem. Matematik

Fen Bil.

 

DİL-1

15

9

6

5

65

DİL-2

25

13

7

5

50

DİL-3

48

20

7

5

20

 

 • Lisans Programları

Alman Dili ve Edebiyatı

DİL-1

Almanca Öğretmenliği

DİL-1

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

DİL-1

Çeviribilim (Alm., Fra., İng.)

DİL-1

Dilbilim (Alm., Fra., İng.)

DİL-1

Fransız Dili ve Edebiyatı

DİL-1

Fransızca Öğretmenliği

DİL-1

İngiliz Dil Bilimi

DİL-1

İngiliz Dili ve Edebiyatı

DİL-1

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat

DİL-1

İngilizce Öğretmenliği

DİL-1

İngilizce Öğretmenliği (AÖF)

DİL-1

Karşılaştırmalı Edebiyat (Alm., Fra., İng.)

DİL-1

Mütercim-Tercümanlık (Alm., Fra., İng.)

DİL-1

Turizm Rehberliği (Alm., Fra., İng.) (Fak.)

DİL-1

Turizm Rehberliği (Alm., Fra., İng.) (YO)

DİL-1

Arnavutça

DİL-2

Boşnakça

DİL-2

Bulgar Dili ve Edebiyatı

DİL-2

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

DİL-2

Çeviribilim (Batı Dilleri)

DİL-2

Dilbilim (Batı Dilleri)

DİL-2

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı

DİL-2

İspanyol Dili ve Edebiyatı

DİL-2

İtalyan Dili ve Edebiyatı

DİL-2

Karşılaştırmalı Edebiyat (Batı Dilleri)

DİL-2

Latin Dili ve Edebiyatı

DİL-2

Leh Dili ve Edebiyatı

DİL-2

Mütercim-Tercümanlık (Batı Dilleri)

DİL-2

Turizm Rehberliği (Batı Dilleri)

DİL-2

Yunan Dili ve Edebiyatı

DİL-2

Yunanca

DİL-2

Arap Dili ve Edebiyatı

DİL-3

Arapça Öğretmenliği

DİL-3

Çeviribilim (Doğu Dilleri)

DİL-3

Çin Dili ve Edebiyatı

DİL-3

Dilbilim (Doğu Dilleri)

DİL-3

Ermeni Dili ve Edebiyatı

DİL-3

Fars Dili ve Edebiyatı

DİL-3

Gürcü Dili ve Edebiyatı

DİL-3

Hindoloji

DİL-3

Hungaroloji

DİL-3

İbrani Dili ve Edebiyatı

DİL-3

Japon Dili ve Edebiyatı

DİL-3

Japonca Öğretmenliği

DİL-3

Karşılaştırmalı Edebiyat (Doğu Dilleri)

DİL-3

Powered by Bilgeweb