İletişimBiz Sizi Arayalım

Prof. Dr. Nurettin Ceviz

Prof.Dr. Nurettin Ceviz Kimdir ?

Prof Dr Nurettin Ceviz

Aslen Erzurumluyum. Babamın memuriyetinden dolayı Urfa’da dünyaya gelmişim. 1965 yılında Ankara’ya yerleştik. Halen Ankara’da yaşamaktayız. Ankara İmam-Hatip Lisesinin ardından 1982’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdim. Aynı yıl Libya maceram başladı. Üniversitede okurken aynı zamanda T.C. Kültür Bakanlığında da çalışmaktaydım.

Hocam, klasik bir soruyla söyleşimize başlayalım: Neden Arapça okudunuz? 

Lise yıllarında dile karşı ilgim vardı. Yabancı dille ilgilenmeyi seviyordum. İngilizcem iyiydi. Oturduğumuz Hacı Bayram semti civarında bulunan tarihi eserleri gezmeye gelen yabancı turistlere rehberlik yapar onları gezdirirdim. Sonra da onlarla İngilizce yazışırdım. Ancak Arapçam bir türlü iyi olmuyordu. Hatta bir defasında bütünlemeye kaldım. Şimdi düşündüğümde, başarısızlığımın sebepleri arasında, iyi hocalarımız olmasına rağmen yöntem ve materyal eksikliğinin olduğunu söyleyebilirim. Üniversiteye gireceğim zaman dil bölümünde okumanın benim için iyi olacağını düşündüm. Arap Dili ve Edebiyatı Bölümüne kazandım ve sanki İmam-Hatip Lisesinde hiç Arapça okumamışım gibi kendimi her şeye sıfırdan başlıyor kabul edip büyük bir ciddiyetle işe sarıldım. Sözgelimi hocamızın verdiği; “Arap alfabesi, başta-ortada-sondaki şekilleri ile 3 kere yazılacak” şeklindeki ödevi söz konusu alfabeyi ilk defa yazıyormuşçasına bir aşk yaptım. Verilen ödevlere karşı tutumum hep bu duygularla olmuştur. Defterlerimi hala saklarım ve zaman zaman öğrencilerime gösteririm. Toparlayacak olursak, Arapçayı sevdiğim için bu bölüme girdim. Sevgimin her geçen gün arttığını, dolayısıyla kendimi çok mutlu bir yolculuğun içinde hissettiğimi rahatça söyleyebilirim.

Şöyle özgeçmişinize göz attığımızda mezun olur olmaz Libya’ya gitmiş, orada uzun yıllar çalışmışsınız. Nedir bu Libya serüveni, biraz bahseder misiniz?

Fakültenin son yılına geldiğimizde, bölüm birincisi olmayı garantilemiştim. Önümde engel olarak tek kişi vardı; Mısırlı arkadaşımız Şadiye… Bir sınavda O, Kane’nin kullanışını eksiksiz yapmıştı. Ben ise ismi Aişe olan Kane’yi Kanet yapmayı akledememiştim. Şadiye’nin yapması normaldi; çünkü O, Kane’yi çeşitli biçimleriyle her gün kullanıyordu. Ben ise Kane’yi bir ders ögesi olarak ara sıra görüyordum. Diyebilirim ki Kane’yi Kanet yapamamamın bir sonucu olarak Şadiye bölüm birincisi oldu. Ben de bölüm ikincisi, ama “Türk öğrencilerin birincisi!” oldum. Arapçayı en az İngilizce kadar konuşabilmeliydim. Bu sebeple, okulu bitirir bitirmez, o zamanlar yaygın yöntemlerden biri olan “bir şirketle tercüman olarak Arap ülkesine gitmek” seçeneğini tercih ettim. Bakanlıktan istifa ederek, karşıma çıkan ilk fırsat olan ENTES A.Ş.’nin Libya’daki Bölge Müdürlüğünde çalışmak üzere Libya’ya gitmeye karar verdim; zaten nasıl olsa fazla kalmayacaktım. 6 ay bilemediniz bir yıl kadar kalıp, konuşma problemini halledip Türkiye’ye dönecek ve üniversitede görev arayışına girecektim. Gerçekten de bir yıla kalmadan konuşma becerisine sahip oldum. Artık Kane ile Kanet’i otomatik olarak kullanabiliyordum. Ama geri dönmeye kalktığımda, bir de ne göreyim, şirkette tercümanlık dışında görevler üstlenmişim. Şirket yöneticileri bir yıl daha kalmamı rica ettiler. Sonra bir yıl daha, bir yıl daha derken evlendim eşim Libya’ya geldi, çocuğumuz oldu ve ancak 10 yıl sonra Türkiye’ye dönebildik. Bunda şirketimizin bize sağladığı iyi şartların ve Libya’nın da yaşanabilir bir yer olmasının büyük payı olmuştu. Türkiye’ye döner dönmez ilk olarak Erzurum-Atatürk Üniversitesinde görev yaptım. Bir buçuk yıl süren bu görevin ardından 1997 yılından bu yana Gazi Üniversitesindeyim. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimimi ise Atatürk Üniversitesinde tamamladım.

Türkiye’de Arapça öğretiminin öğrencilik yıllarınızla şimdiki arasında bir karşılaştırma yapacak olursak neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de Arapça eğitimi tabii ki bizlerin dahi hatırlayamayacağı kadar eskilere gidiyor. Ama 80 ve 90’lardan sonra dünyadaki değişimler bu alanda eğitimin amaçlarını ve tabii ki araçlarını genişleme/gelişme yönünde değiştirdi. Seksen öncesi neredeyse sadece İlahiyat fakültelerinde, yaygın olarak da medreselerde Arapça, son yirmi otuz yılda iletişimsel amaçlarla da öğrenilmeye/öğretilmeye başlandı. Bu durum yeni metotları ve yeni materyalleri gerektirdi. Materyallere sözlükle başlamak gerekir; başta sözlükler yetersizdi, bugün ise sözlük konusunda epey yol alındı. Özellikle Türkçe-Arapça olarak artık elimizde güzel bir sözlük var. Sayın Emrullah İşler ve İbrahim Özay Beylerin hazırladığı bu sözlük önemli bir boşluğu doldurdu. Arapça-Türkçe sözlük konusunda da çok yol alındı. Öğrenciye rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz faydalı çalışmalar artık var. Diğer materyaller olarak ders kitapları da çeşitlendi; hatta sesli ve görüntülü malzemeler çoğaldı. Bunlara bir de internet sayesinde, dünyanın çeşitli yerlerinde hazırlanan materyallere, özellikle İngilizce bilenlerimizin rahatça ulaşabileceği siteler ve çalışmaları ekleyince, Arapçayı öğrenememek için neredeyse kabul edilebilir hiçbir bahanemiz/engelimiz kalmadı. Gazete ya da dergi satın almanız bile gerekmiyor. Bütün Arapça gazete ve dergilerin internet sitelerine girip gezinebilir hatta kimi zaman aynı haberi sesli olarak bile dinleyebilirsiniz.

Ayrıca yetmişli ve seksenli yıllardaki durgunluğundan kurtulan Türk-Arap ilişkileri, Arap ülkelerine gidip orada bir süre kalarak konuşma becerisini edinmek isteyen gençlere önemli fırsatlar sunuyor. Tunus, Kuveyt, Suriye, Mısır ve Ürdün’ün Türk öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığımız aracılığıyla verdiği bursların sayısı yılda toplam yüzü buluyor. Bu sayı yeterli değil ama, 20-30 yıl öncesiyle karşılaştırdığımızda göz ardı edilemeyecek bir imkân. Bu burslardan faydalanmış bir şekilde dil becerilerini, Arap dünyasına ilişkin bilgi ve görgülerini artırarak dönen öğrencilerimizi görünce, söz konusu burslar bizim için daha anlamlı oluyor.

Meslek hayatınız boyunca hiç unutmadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız? 

İki şey aklıma geliyor. Birincisi beni sarsan bir olaydır: Libya’ya ilk gidişimde havaalanında, önünden geçtiğimiz gümrük polisi bana “barra, barra…” diyerek güya ilerlememi istemişti. Ben “barra, barra…” lafını duyunca telaşlandım. Şirket tarafından yanıma para almamam söylenmişti. Zaten şirket elemanları beni havaalanında alacaklardı. Tam elimi gayri ihtiyari cebime doğru götürürken arkamdan gelmekte olan bir Türk işçi kardeşimiz bana “yürü abi, yürü, devam et, diyor” dedi. Kaç yıllık Arapça birikimimle! bunu anlamamıştım, ama arkamdaki, belki de hiç Arapça okumamış, Libya’da yaşamakta olduğunu öğrendiğim bu Türk genci anlamış ve bana ayaküstü tercümanlık yapıvermişti. İşin ciddiyetini oracıkta bir kez daha anlamıştım. Libya’da öğreneceğim çok şey vardı.

Bir diğer olay da, fakültede hazırlık sınıfında bir kız öğrencinin okula başladıktan ve alfabeyi epey öğrendikten sonra bir gün teneffüste gelip bana sorduğu sorudur. Dedi ki: “Hocam biz ne zaman muska yazmaya başlayacağız?” Çok şaşırdım ve üzüldüm. Hemen kendimi toparlayıp gerçeği kendisine anlattım.

Hocam sizin “anlayarak hızlı okuma” alanında da tanındığınızı biliyoruz. Bize bu yönünüzden de bahseder misiniz?

1997 senesinde akademik çalışmalara başladığımda, okumam gereken birçok kitap vardı. Ayrıca tez hazırlamak için de çokça okumak gerekiyordu. Hemen bir hızlı okuma kursuna gittim. Kursu çok dikkatli izlemiştim. İnsan neye ihtiyaç duyuyorsa hayatında ona daha çok yer veriyor. Bir müddet sonra bu beceriden üniversitedeki öğrencilerin de faydalanmasının iyi olacağını düşünerek, onlara yönelik seminerler vermeye başladım. Aslında gençlerin yanlış okuma tekniklerine sahip olduklarını görüyor ve üzülüyordum. Bu konuda kendimi daha geliştirdikten sonra üniversite dışında da kurslar ve seminerler vermeye başladım. Sonraları bu teknikleri Arapça için de uygulayabiliriz düşüncesiyle “Arapça Okuma Becerisini Geliştirme Rehberi” adlı çalışmayı hazırladık. Yıllar içindeki tecrübelerimizi geçen yıl “Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri” adlı çalışma ile meraklılarına sunmuş olduk. Seminerler vermeye devam ediyorum. Gençler arasında okuma hızının ve dolayısıyla anlama düzeyinin oldukça düşük olduğunu görüyorum. Bu olumsuz durum insanlarımızın hayat kalitesini negatif yönde etkiliyor. İmkân olsa da bu ders bütün okullarımızda verilebilse…

Ankara’da faaliyet gösteren “Arapça Öğreticileri Birliği” derneğinin de yönetim kurulu başkanısınız. Bize bu dernekten ve derneğin faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Benim öteden beri Arapçanın öğretilmesi işini kendine misyon edinmiş arkadaşlarımızı ve hocalarımızı bir araya getirebileceğimiz bir sivil toplum örgütümüzün olması şeklinde düşüncem vardı. Daha önce dile getirdiğimiz sebeplerle ülkemizde Arapçaya ciddi bir ilgi var. Bu ilgiye cevap verecek kurumlar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. İşte bizler de Ankara’daki hocalarımızı ve meslektaşlarımızı bir araya getirecek bir sivil toplum örgütü olan “Arapça Eğitimcileri Derneği”ni kurduk. Hem meslektaşlarımızla bir araya geliyor, hem de ciddi biçimde Arapça öğrenmek isteyenlere yol gösteriyoruz. Şu anda Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görev yapan meslektaşlarımızdan yüze yakın üyemiz var.

Türkiye’de insanlarımızın Arapça öğrenmeye olan ilgileri hep vardır ve giderek artmaktadır. Seksenli yıllarda gerek Suudi Arabistan Kültür Merkezi, gerekse Libya ve Irak Kültür Merkezlerinin Ankara’da Arapça kursları vardı. Ben de üniversitede öğrenciyken bu kurslara giderdim. Her kesimden halkımız bu kurslara çok itibar ederdi. Günümüzde bu ilgi artarak devam etmektedir. Hatta bu anlamda özel kurslar bile var. Üzülerek belirtmeliyiz ki bu aşırı ilginin istismarcıları bulunmaktadır. Ankara’da mevcut ilgiye nasıl kaliteli bir eğitimle cevap verebiliriz; onun peşindeyiz dernek olarak.

Hocam daha pek yeni bir çalışmanız piyasaya çıktı: Uygulamalı Basın Arapçası. Biraz bu çalışmanızdan bizlere bahseder misiniz?

Akademisyenler ister makale olsun ister kitap olsun, her çalışmayı yaparken aslında bir dertleri vardır. Bir konuyu kendilerine dert edinmişlerdir. Düşünürler taşınırlar, bu dertten kurtulmanın yolunu ararlar. Bazen kurtulamayacaklarını anlayınca da bu dertle bir arada nasıl yaşanacağına kafa yorarlar. Her iki durumun sonunda, bu arayış yolculuklarının ürünü olan çalışmalarını ya makaleye döker ya da kitaplaştırırlar. Kitaplar ya yeni bir konuyu ele alır, ya da konuya yeni bir bakış açısı getirirler. Konumuz Arapçanın öğretilmesi olunca bizler de çalışmalarımızda konuyu yeni bir bakış açısıyla ele almayı deniyoruz. Gerek daha önce yayınlanan Yazma Becerisi, gerekse bir-iki hafta önce yayınlanan Uygulamalı Basın Arapçası, bu konularda farklı bir bakış açısıyla hazırlanmış çalışmalardır. Bizim öğrencilik zamanlarımızda basın Arapçasını takip edebileceğimiz materyal neredeyse yok denecek kadar azdı. İnternet zaten son 5-10 yılın bir gerçeğidir. Dolayısıyla bu anlamdaki metinlerle ilk defa ciddi biçimde işim gereği Libya’da karşılaştım. Gazete, dergi ya da benzeri mecralardaki metinleri anlamakta zorlanıyordum. O zamanlar sözlüklerin de sınırlı olduğunu düşünecek olursak, çok sıkıntı çektim. İşte bunlar benim derdimi oluşturdu. Uygulamalı Basın Arapçası’nın arkasında bu dert yatar. Öğrenci arkadaşlarımızın henüz okul yıllarındayken bu dertle hemhal olmaları ve iş ortamına atılmadan önce bu sorunu halletmeleri gerekir, diye düşünmüşümdür hep. Çünkü mezun ettiğiniz öğrenci, bir iki ay sonra sınava giriyor ve önüne bir gazete kupürü konuyor. Taze mezun bu öğrenci şok oluyor. Bazı durumlarda kendine olan güveni sarsılıyor. Uygulamalı Basın Arapçasına benzeyen çalışmalar Mısır’da ve Batıda da var. Çünkü artık günümüzde, bir yabancı dili, bu arada Arapçayı öğrenmek isteyenlerin amaçları arasında, “o dili gündelik hayatta kullanabilmek” de bulunuyor. Bunun için gündelik ortamda tedavülde olan kelime ve terim dağarcığına önce sahip olmak sonra hâkim olmak gerekiyor. Amacım, uzun yıllardır düşündüğüm doğrultuda, öğrenciyi sıkmadan, sözlüğü kullandırarak ama ona esir etmeden, değişik konularda hazırlanmış bölümlerdeki ilginç medya metinleriyle onu bu sahaya çekmek, burada zaman geçirmesine yardımcı olmak, onu ilerde karşılaşması muhtemel problemlerle ilgili olarak şimdiden bilinçlendirmek, onun bu dil öğrenme yolculuğundaki çalışmalarını anlamlandırmak ve nihayet ona dili iletişimsel bir amaç için öğrendiğini hissetmesini sağlamaktır. Sanırım bu haliyle Uygulamalı Basın Arapçası, amaca hizmet edecektir. Ama şunu söyleyeyim, dünyanın en güzel uğraşısı olan Arapça ile ilgilenen biri olarak dertlerim henüz bitmiş değil; daha çok dertlerim var… Çok almam gereken yol var… Paylaşmamız gereken çok şey var…

Kongre

 • Araplar Deveye Ne Derler, X. Uluslararası Dil, Yazın ve Deyişbilim Sempozyumu Gazi Üniversitesi
 • Libyalı Üç Şairin Bakış Açısıyla Yirmi Birinci Asrın Başlarında İstanbul, Türk ve Dünya Kültüründe İstanbul Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Ankara
 • Türk-Arap İlişkileri, Arap-Türk İlişkileri Kongresi Ürdün Üniversitesi, Amman
 • “I. Meşrutiyet İlanının Libya”nın Edebiyat ve Kültür Hayatına Etkileri”., 2007 UNESCO Mevlâna Yılında Uluslararası VII. Dil, Yazın, Deyişbilim Sempozyumu Selçuk Üniversitesi Konya
 • Abdülmecîd Sivâsî ve “Uddetu”l-Muste”iddîn Adlı Eseri, Osmanlı Döneminde Sivas Sempozyumu Sivas Belediyesi ve Sivas Valiliği
 • Doç. Dr. Soner Gündüzöz, Arapça Edebi Metinlerde Üçüncü Şahıs Zamirinin Türkçeye Çevirisi Sorunu, Türkiyede Yabancı Dil Eğitimi Ulusal Kongresi Gazi Üniversitesi, Ankara
 • Arap Şiirinde Deve Motifi, 38. Uluslararası ICANAS Kongresi Ankara
 • Osmanlı Dönemi Ders Kitaplarına Yapılan Şerhler ve Arapça Öğretimine Katkıları, Türkiyede Yabancı Dil Eğitimi Ulusal Kongresi Gazi Üniversitesi, Ankara
 • Libyalı Kadın Edebiyatçı Hadice el-Cehmi ve Çalışmaları, III: Uluslararası Karşılaştırmalı Edebiyatbilimi Kongresi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi Hazırlık Bölümünün İngilizce Sınıflarında Uygulanan Kur Atlama Sistemi, Üniversitelerin Hazırlık Okulları ve Yüksek Okullarının Sorunları Uluslararası Katılımlı Kurultayı Muğla Üniversitesi
 • Osmanlı Döneminde Arap Coğrafyasının Edebî ve Kültürel Yönden Geri Kalmışlığı İddiaları –Mısır Eyâleti Örneği-“,, Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi, Birinci Orta Doğu Semineri Fırat Üniversitesi, Elazığ
 • We Speak The Same Culture, Uluslararası Karşılaştırmalı Edebiyat, Edebiyat ve Dil Öğretimi Kongresi Gazi Üniversitesi
 • Türk Arap İlişkileri, Uluslararası Türk Arap İlişkileri Sosyal Bilimler Kongresi TOBB ETÜ Üniversitesi Ankara
 • “Şeyh Vefa”nın Arapça Manzumeleri”, Vefa Semti Dünü, Bugünü Yarını Ulusal Sempozyumu Bilim ve Sanat Vakfı İstanbul
 • “Aziz Mahmut Hudâî Hazretlerine ait “Fethu”l-Bâb ve Ref”u”l-Hicâb” Adlı Arapça Risâle”nin Edisyon Kritiği ve Türkçe”ye Çevirisi”, Uluslar arası Aziz Mahmut Hüdâyî Sempozyumu Üsküdar Belediyesi İstanbul
 • “Libyalı Şair Ahmed Refîk el-Mehdevî”nin D”annunzio İçin Yazdığı Mersiyeye Eleştirel Bir Bakış”., V.Uluslar Arası Dil, Yazın, Deyişbilim Sempozyumu, Marmara Üniversitesi, İstanbul
 • Libya Şiirinde Petrol Teması, VI. Uluslar arası Dil, Yazın, Deyişbilim Sempozyumu, Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta
 • Libyalı Kadın Yazar Zaime el-Baruni ve Uzaktaki Fizan Adlı Öyküsü, VIII. Uluslararası Dil , Yazın ve Deyişbilim Sempozyumu İzmir Ekonomi Üniversitesi
 • Türk-Arap İlişkileri, Türkler ve Araplar; Tarihsel Yürüyüş Suriye Kültür Bakanlığı, Şam

Konferans, Sempozyum, Kongre, Panel vb. Görev

 • Kuzey Afrika Ülkelerindeki Son Siyasal Gelişmeler Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi
 • Günümüzde Libya-Türkiye İlişkileri Birlik Vakfı
 • Mehmet Akif ve Çağdaş Bilim Kahire Üniversitesi, Mısır
 • Türkiye-Libya İlişkilerine Bir Bakış Gazi Ün. Gazi Eğitim Fak
 • Günümüzde Türkiye-Libya İlişkilerine Bir Bakış Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Polis Akademisi Başkanlığı
 • Uluslararası Türk Arap İlişkileri Sosyal Bilimler Kongresi TOBB ETÜ Üniversitesi
 • Uluslararası Karşılaştırmalı Edebiyat, Edebiyat ve Dil Öğretimi Kongresi Gazi Üniversitesi
 • Türkiyede Yabancı Dil Eğitimi Ulusal Kongresi Gazi Üniversitesi
 • 10. Uluslararası Dil,Yazın ve Deyişbilim Sempozyumu Gazi Üniversitesi

Seminer

 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri (2011) Gaziantep Üniversitesi
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2010) Maliye Bakanlığı (1)
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2010) Maliye Bakanlığı (3)
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2010) Hazine Müsteşarlığı (2)
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri (2010) Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2010) Maliye Bakanlığı (2)
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2010) Maliye Bakanlığı (4)
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2010) Hazine Müsteşarlığı (1)
 • Anlayarak Hzılı Okuma Teknikleri (2009) Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Genel Müdürlüğü-Mersin
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2009) İçişleri Bakanlığı Ankara Emniyet Müdürlüğü
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (1), Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği,
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (4) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (7) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (6) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (8) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (11) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri İçişleri Bakanlığı Ankara Emniyet Müdürlüğü
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (12) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (3) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği,
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (5) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (9) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (10) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (3) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Genel Müdürlüğü-Çeşme
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri İçişileri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (1) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği
 • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Semineri (2) Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği

Bilimsel Toplantı Düzenleme

 • Türkiyede Yabancı Dil Eğitimi Ulusal Kongresi Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi
 • 10. Uluslararası Dil, Yazın ve Deyişbilim Sempozyumu Gazi Üniversitesi
 • 10. Uluslararası Dil, Yazın ve Deyişbilim Sempozyumu Gazi Üniversitesi
 • Turkiyede Yabancı Dil Eğitimi Ulusal Kongresi Gazi Üniversitesi

Yöneticilik, Kurul ve Komisyon Üyeliği ile Koordinatörlük

 • Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Arap Dili Eğitimi ABD Erasmus Koordinatörü
 • GAZİ ÜNİVERSİTESİ KALİTE GELİŞTİRME VE AKADEMİK DEĞERLENDİRME KOMİSYONU
 • Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

Tez Yönetme

 • Retyos Kirkoryan ve Hulasatussarf Adlı Eserinin Arapça Öğretimindeki Yeri
 • Arapça Öğretiminde NLP Tekniklerinin Kullanılmasına Dair Etkinlikler
 • Vildan Faikin Teshilussarf Adlı Eserinin Arapça Öğretimindeki Yeri
 • Edebi Metinlerin Arapça Öğretiminde Kullanılması

Dersler

 • SEÇMELİ-II (ARAPÇANIN YAPISI) (2010-2011)
 • OKUL DENEYİMİ-I (2001-2002)
 • OKUMA BECERİLERİ-II (2001-2002)
 • Hızlı Okuma(Seçmeli I) (2006-2007)
 • ARAŞTIRMA BECERİLERİ (2007-2008)
 • ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ (2007-2008)
 • KONU ALANI DERS KİTABI İNCELEMESİ (2002-2003)
 • DİLBİLİME GİRİŞ-I (2002-2003)
 • TÜRKÇE-ARAPÇA ÇEVİRİ (2002-2003)
 • OKUL DENEYİMİ-II (2003-2004)
 • ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI (2003-2004)
 • SEÇMELİ- I (SÖZCÜK BİLİMİ) (2003-2004)
 • SEÇMELİ- III (OSMANLICA) (2003-2004)
 • BİLGİSAYAR (2003-2004)
 • Yabancı Dil Öğretiminde Kültürler arası Yaklaşım (2006-2007)
 • Arapça Öğretiminde Materyal ve Program Geliştirme (2007-2008)
 • İLERİ YAZMA BECERİLERİ (2006-2007)
 • ARAP EDEBİYATI-II (2007-2008)
 • Arapça Yazılı Anlatım (2009-2010)
 • Karşılaştırmalı Dilbilgisi (2009-2010)
 • Arap Edebiyatı 1 (2009-2010)
 • Seçmeli Arapça 1(Polis Akademisi) (2009-2010)
 • Osmanlıca (2009-2010)
 • Seçmeli Arapça 3 (Polis Akademisi) (2009-2010)
 • Arapça 3 (Fen Ed Fak) (2009-2010)
 • Arapça 1 (Fen Ed Fak) (2009-2010)
 • Arapça Dilbilgisi (2009-2010)
 • Arap Edebiyatı Tarihi 1 (20082009)
 • Topluma Hizmet Uygulamaları (20082009)
 • Arapça 4 (20072008)
 • Arapça 1 (20082009)
 • Araştırma Yöntemleri (20082009)
 • Arap Edebiyatı Tarihi 2 (20082009)
 • Arapça 1 (20072008)
 • Arapça 2 (20072008)
 • Arapça 3 (20072008)
 • Arapça 3 (20082009)
 • Osmanlıca (2010-2011)
 • Seçmeli Arapça 1(Polis Akademisi) (2011-2011)
 • Seçmeli Arapça 2(Polis Akademisi) (2010-2011)
 • Ortadoğu Siyasi Tarihi (2010-2011)
 • Arapçanın Eğitim ve Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme (2010-2011)
 • Arap Edebiyatı Tarihi 1 (2010-2011)
 • OSMANLI TÜRKÇESİ IV (2010-2011)
 • İleri Dilbilgisi (2010-2011)
 • Yazılı Anlatım (2010-2011)
 • Edebi Metin İncelemesi ve Öğretimi (2010-2011)

Kitap

 • (2010). Uygulamalı Basın Arapçası. KİTAP, İLetişimsel anlamda Arapçanın öğretilebilmesi amacıyla, müfredata uygun konu ve boyutlarda 13 bölümden oluşmaktadır. Metinler, alıştırmalar ve alıştırmaların çzöümlerinden oluşmaktadır. Türkiye. Elif.
 • Prof. Dr. Musa Yıldız. (2008). Arapça Yazılı Anlatım (Kompozisyon). Arapça yazma becerisini geliştirmek amacıyla kullanılacak bir ders kitabıdır. Türkiye. Elif Yayınları.
 • Prof. Dr. Musa Yıldız. (2007). Arapça Okuma Becerisini Geliştirme Rehberi. Türkiye. Elif Yayınları.
 • (2005). Modern Libya Edebiyatı: Şiir Öykü. Türkiye. Aktif Yayınevi.
 • (2005). Libya”nın Vatan Şairi: Ahmet Refik el-Mehdevî (1898-1961). Türkiye. Aktif Yayınevi.
 • (2004). Arap Şiirinin Kökeni. Türkiye. Aktif Yayınevi.
 • Prof. Dr. Kenan Demirayak, Prof. Dr. Nevzat H. Yanık. (2004). Yedi Askı-Arap Edebiyatının Harikaları. Türkiye. Ankara Okulu.
 • Prof. Dr. M. Sadi Çöğenli. (2000). Lamiyyetul Arab-Unvanul Hikem-Lamiyetul Acem ve Tercümeleri. Türkiye. Türkiye.
 • Prof. Dr. M. Sadi Çöğenli, Doç. Dr. Nevzat H. Yanık, Yard. Doç. Dr. Selami Bakırcı. (1999). Alaka ve Tercümesi. Türkiye. Erzurum Kültür ve Eğitim Vakfı Yayınevi.

Editörlük

 • (2010). 10. Uluslararası Deyişbilim, Dil, Yazın Sempozyumu Bildiriler Kitabı,
 • (2010). EKEV Akademik Dergi, 44
 • (2009). Ekev Akademi Dergisi Sosyal Bilimler, 39 (465)
 • (2009). Ekev Akademi Dergisi Sosyal Bilimler, 38 (450)
 • (2008). EKEV Akademi Dergisi (Sosyal Bilimler), 34 (500)
 • (2008). EKEV Akademi Dergisi (Sosyal Bilimler), 35 (450)
 • (2008). EKEV Akademi Dergisi (Sosyal Bilimler), 37 (450)
 • (2008). EKEV Akademi Dergisi (Sosyal Bilimler), 36 (450)
 • (2007). Ekev Akademi Dergisi Sosyal Bilimler, 32 (450)
 • (2007). Ekev Akademi Dergisi Sosyal Bilimler, 31 (450)
 • (2007). Ekev Akademi Dergisi Sosyal Bilimler, 31 (450)
 • (2007). Ekev Akademi Dergisi Sosyal Bilimler, 30 (450)
 • (2007). EKEV Akademi Dergisi (Sosyal Bilimler), 33 (450)

Atıf

 • (2010). Arapçada Kelime Türetimi, Arapçada Kelime Türetimi
 • (2007). Kutadgubilig (FelsefeBilim Araştırmaları),, Doğum Yıldönümünde Erzurumlu İbrahim Hakkı Bibliyografyası Üzerine Bir Deneme,
 • (2006). Dîvan, Arapçanın İbraniceye Katkısına Dair Avram Galantinin bir Makalesi,
 • (2005). EKEV Akademi Dergisi, Arap Filolojisindeki İştikâkı Ekber Sünâiyye Kuramları ve Müsellesât Olgusuna Courtenayın Fonem Kuramı Çerçevesinde Yeni Bir Yaklaşım Denemesi,
 • (2005). Erzurum”;da Kahvehaneler ve Âşık Kahvehanesi Geleneği, Erzurumda Kahvehaneler ve Âşık Kahvehanesi Geleneği
 • (2005). Arapçada Kelime Türetimi, Arapçada Kelime Türetimi
 • (2005). EKEV Akademi Dergisi, Arap Filolojisindeki İştikâkı EkberSünâiyye Kuramları ve Müsellesât Olgusuna Courtenayın Fonem Kuramı Çerçevesinde Yeni Bir Yaklaşım Denemesi,
 • (2005). Arapçada Kelime Türetimi, Arapçada Kelime Türetimi
 • (2005). Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, “Klâsik Arap Şirinde İntihal Olgusu”,
 • (2003). Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi,, Arap Dilinde Nebr(Vurgu),
 • (2003). EKEV Akademi Dergisi,, Ebussuud Efendinin Kanûnî Sultan Süleymana Yazdığı Mersiye”,
 • (2003). Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi, Mısır
 • (2002). Kültür BakanlığıKültür Eserleri, Ankara,, “Bir Dilci Olarak Ali Kuşçu ve Risâle fîlİstiâresi”,
 • (2002). İslâm Araştırmaları Dergisi,, Belâgat Geleneğinde Aklî Mecaz Tartışmaları,
 • (2000). Mustafa Çağrıcı, “İbrâhim Hakkı Erzurûmî”, Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi, I-XXXIV, İstanbul, 1988-2008 (Yayımı sürüyor), XXI, 310 ve 311., “Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerine Ait Bir Yazma: Mecmûatul-İrfâniyye”,
 • (1999). İslâm Araştırmaları Dergisi, “Ali Kuşçunun Risâle filİstiâresi”,

Ulusal Hakemli Ve Dğr Bil., Sanatsal Dergilerde Yayınlanan Makaleler

 • (2009). Libyalı Bir Aydın Ahmed elFakih Hasen: Osmanlı Devlet, İstanbul ve Atatürk ile İlgili Bazı Şiirleri. EKEV Akademi Dergisi, Sosyal Bilimler, 39(224238).
 • (2008). GAZİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİL HAZIRLIK OKULU İNGİLİZCE SINIFLARINDA UYGULANAN KUR ATLAMA SİSTEMİ. Nüsha, 24(100110).
 • Doç. Dr. Soner Gündüzöz (2006). Osmanlı Medrese Kültüründe Manzum İlmî Eser Geleneğinin Güzel Bir Örneği: Lugat-i Yûsuf,. EKEV Akademi Dergisi, 29(211-230).
 • Doç. Dr. Musa Yıldız (2006). “Ebul-“Alâ el-Ma”arrî”. Nüsha Şarkiyat Araştırmaları Dergisi, 22(113-134).
 • Doç. Dr. Musa Yıldız (2005). “İbrânîce”nin Gelişmesine Arapça”nın Katkısı. Nüsha Şarkiyat Araştırmaları Dergisi, 16(93-102).
 • Doç. Dr. Musa Yıldız (2005). “Mutenebbî”den Önce Şiir” (I),. Nüsha Şarkiyat Araştırmaları Dergisi, 17(93-102).
 • Doç. Dr. Musa Yıldız (2005). “Mutenebbî”den Önce Şiir” (II),. Nüsha Şarkiyat Araştırmaları Dergisi, 18(55-82).
 • (2005). Libyalı Bir Siyasî Lider ve Şair: Suleymân Bâşâ el-Bârûnî (1870-1940),. EKEV Akademi Dergisi, 23(199-222).
 • (2005). Libya”nın Vatan Şairi: Ahmed Refîk el-Mehdevî (1898-1961),. EKEV Akademi Dergisi, 22(185-210).
 • (2004). “Sâmî Diller ve Türkiye”,. Nüsha Şarkiyat Araştırmaları Dergisi, 15(97-106).
 • (2004). “Kahvenin İslâm Dünyasına Girişi ve Arap Edebiyatında Ele Alınışı”,. EKEV Akademi Dergisi, 18(343-356).
 • (2004). “Osmanlı Döneminde Libyalı Bir Şair: Ahmed eş-Şârif (1864-1959),. EKEV Akademi Dergisi, 21(183-202).
 • (2002). EKEV Akademi Dergisi. “Câhiliye Döneminde Süvari Şairler”, 10(175-204).
 • (2001). “Muallaka Şairlerinin Şiirlerinde At Tasviri”. EKEV Akademi Dergisi, III-1(265-278).
 • (1997). “Arapçada Kelime Vurgusu”,. Ankara Üniversitesi TÖMER Dil Dergisi, 60(57-63).
 • (1997). “Kökü Dört Harfli ve İkilemli Fiillerin Anlamsal Fonksiyonuna Dair Bazı Görüşler”. Ankara Üniversitesi TÖMER Dil Dergisi, 53(14-21).
 • (1996). “Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerine Ait Bir Yazma: Mecmûatul-İrfâniyye”,. Atatürk Ün. Fen-Ed. Fak. Edebiyat Bilimleri Araştırma Dergisi, 23(85-97).
konya boşanma avukatı
ankara avukat fatih tahancı