Arapça Dinleme Becerilerimi Eğlenerek Nasıl Geliştirebilirim?

Çoğu öğrenci Arapça dinleme çalışması yaparken zorluk çeker. Dinlemenin zorlayıcı bir görev olmasının birçok sebebi vardır ancak bizim asıl odaklanmamız gereken nokta dinleme becerimizi nasıl geliştirebileceğimiz olmalıdır. Dinleme becerilerimizi geliştirmemiz halinde arapça öğrenme sürecimiz daha kolay ve daha hızlı olacaktır. Yabancı Dil öğrenmenin en etkili yollarından biri bildiğiniz gibi listening yani dinlemedir.

Bu sorunun üstesinden gelebilmek ve Arapça dinleme becerilerini geliştirebilmek için ders çalışma şeklinizi daha eğlenceli hale getirmeniz öğrenme sürecinizi daha zevkli kılacaktır.

Bazı kişiler iyi dinleme becerisinin doğal bir yetenek olduğunu düşünse de düzenli pratik yapmak bu alanda kendinizi geliştirmeniz için en iyi yoldur. Gün içinde Arapça’ya ne kadar maruz kalırsanız o kadar hızlı ilerlersiniz. Öğrenmek istediğiniz tüm yabancı dillerde olduğu gibi Arapça’yı hayatınızın her noktasına yerleştirin gördüğünüz duyduğunuz dinlediğiniz herşey Arapça olsun.

Pratik yapmak için doğru zamanı bulmak!

Öğrenciler çoğu zaman dinleme yapmak için yeterli zamanları olmadığından yakınırlar. Arapça dinleme yapmak her şeyi bırakıp bilgisayarın başına oturup konuşmacının söylediği her bir kelimeye odaklanmak olmamalıdır. Sabahları hazırlanırken, işe/okula giderken yolda ya da spor yaparken dinlediğiniz Arapça bir haber ya da şarkı da dinleme pratiği için en iyi yollardan biridir. Zamanı verimli kullanmak arapça öğrenmenin anahtarıdır. Zamanınızın bir saniyesini bile boşa geçirmemeye çalışın , her dakikanızı verimli ve etkili kullanın. Süreç içerisinde arapça öğrenirken faydasını göreceksiniz.

Yapmanız gereken örnek bir çalışma şu şekilde olabilir;

  • En sevdiğiniz şarkıcıyı Internette aratın ve Arapça biyografisini okuyun
  • Okurken karşılaştığınız yeni kelimeleri not edin ve daha sonra anlamlarını araştırın
  • En sevdiğiniz şarkısının sözlerini bulun
  • Internette şarkının videosunu bulup dinleyin
  • Şarkıyı birkaç kez dinledikten sonra sözlerini tekrar ederek söylemeyi deneyin ve sözleri anlamaya çalışın
  • İlginizi çeken kelimeler ile ilgili kelime defteri tutun ve kelimeleri sürekli tekrar ederek merakla ve özveri ile çalışın.

Bunların yanısıra karaoke şarkı sitelerindeki şarkılara eşlik ederek veya sürekli Arapça radyo kanallarını dinleyerek de dinleme becerilerinizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Gün içinde mümkün olduğunca fazla Arapça duymaya maruz kalmanız halinde dinleme becerileriniz hızlı bir şekilde ilerleyecektir. Telefonunuzun bilgisayarınızın dilini ve sık kullandığınız sosyal medya dillerini Arapça olarak da değiştirmeniz size fayda sağlayacaktır.

Çağrı Dil Okulu Arapça Kursu Ankara olarak Arapça eğitimlerimiz ile siz öğrencilerimizi kursumuza bekliyoruz.

Yorum yapın

Call Now Button