AS SOON AS KULLANIMI

İngilizce zor gibi görünen ancak bazı kalıpları öğrenince kolaylıkla cümle kurulabilen konuşulabilen bir dildir. Her kalıp sadece gerektiği yerde kullanılmaktadır. Bazı kalıplar her zaman kullanılmamalıdır aksi taktirde ortaya anlamı hoş olmayan cümlelerde çıkabilmektedir. İngilizcede kalıplar sayesinde anlatılmak istenen kolayca anlatılabilmektedir. İngilizceyi sökebilmek, konuşabilmek için gerekli kalıpları bilmek ve biraz kelime ezberi yapmak yeterli olacaktır. Bu kalıplardan biride as soon as kullanımı kalıbıdır. Bu cümle kalıbı derhal, mümkün olabildiği kadar çabuk anlamına gelmektedir. Bu cümle kalıbı her durumda kullanılmamalıdır. Aksi taktirde yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermesi çok olası bir durumdur.

AS SOON AS KALIBI

İngilizcede ifade edilmek istenen her durum için bazı kalıplar kullanılmaktadır. Hemen hemen her cümleye göre belki başlı kalıplar vardır. As soon as kullanımı ya cümlenin başına ya da cümlenin ortasına gelmelidir. Örneğin, as soon as you go disco, call me. Bu kalıbı birde ortaya getirecek olursak, I have to eat as soon as passible. Bu cümlede mümkün olduğunca çabuk yemek yemeliyim, cümlesi kurulmuştur. Örneklerimize devam edecek olursak, will return home as soon as she finish school, (okulu bitirir bitirmez eve dönecek.), need to get married as soon as possible, (mümkün olduğunca çabuk evlenmesi gerekiyor.), I have to make up as soon as possible ( mümkün  olduğunca çabuk makyaj yapmalıyım.), I should walk as soon as possible, ( mümkün olduğunca çabuk yürümeliyim.) Bu örneklerde olduğu gibi mümkün olduğunca çabuk kalıbı kolaylıkla ya cümlenin ortasında ya da başında kullanılmaktadır.

AS SOON AS KULLANIMI

As soon as kullanımı kalıbı ile kurulan olumlu cümleler olduğu gibi olumsuz cümlelerde vardır. Bunlara da birkaç örnek; you don’t feel well you should sit down as soon as possible,( iyi hissetmiyorsun mümkün olabildiğince çabuk oturmalısın.), you have never eaten you should eat as soon as possible,( hiç yemek yemedin olabildiğince çabuk yemelisin.), you never laugh you should laugh as soon as possible,( hiç gülmüyorsun mümkün olabildiğince çabuk gülmelisin.), you never get cold you should get cold as soon as possible,( hiç üşümüyorsun mümkün olduğunca çabuk üşümelisin.), you dont gain any weight you should gain weight as soon as possiible gibi örnekler verilebilmektedir. İngilizce gerçektende görüldüğü gibi çok zor bir dil değildir.

Kişi kurmak istediği cümleye uygun kalıbı seçerek kolaylıkla cümlesini ifade etmek istediği şeyi karşı tarafa aktarabilmektedir. Her ingilizce kelime kalıbında olumlu ya da olumsuz içerikte yazılar yazılabilecek yardımcı kelimeler vardır. Bu yazıda as soon as kullanımı  kalıbı yazı şekilleri ve alanları konusu anlatılmaktadır. İngilizce öğrenmek kişiden kişiye zor ya da kolay gelebilir. İngilizceyi ana dili gibi konuşan Türklerin çoğu ingilizce derslerini almaya küçük yaşlarda başlıyor. Küçük yaşlarda beyin bilgiye daha olumlu bakmakta ve ögrendiğini hemen kavramaktadır.

İlginizi çekebilir: W HARFİ İLE BAŞLAYAN İNGİLİZCE KELİMELER

 

Yorum yapın

Call Now Button