At In On Kullanımı

Şubat 27, 2024

At In On Kullanımı olarak İngilizce’ deki zaman edatlarıdır. Aynı zamanda bu edatları İngilizce’ de yer edatı olarak da görebilmekteyiz. Edatlar bilindiği gibi iki kelimeyi birbirine bağlamak için kullanılmaktadır. Karıştırmamak adına cümle yapısını ve cümle anlamını tam kavramak oldukça önemlidir.

At In On
At In On Kullanımı 2

At In On Kullanımı ; On Edatı Nerelerde Kullanılır?

  • Bir eşyanın üzerinde bulunan objeyi anlatmak için kullanılır. On kelime anlamı olarak İngilizce’ de üstünde/üzerinde anlamını taşır. Örneğin; books are on the table (kitaplar masanın üzerinde). Burada yer edatı olarak kullanılmaktadır.
  • Özel günlerin ve tarihlerin anlatımında kullanılır. Burada zaman edatı olarak kullanılmaktadır. Örneğin; I will meet you on Friday (seninle Cuma günü buluşacağım).
  • Bilgisayar, tablet, telefon gibi elektronik cihazlar ile birlikte kullanılır. Örneğin; my mom on the phone right now (annem şu an telefonda).
  • Vücudumuzda bir kısmı ya da yeri belirtmek için kullanılır. Örneğin; grandmother kissed me on my neckle (büyükannem boynumdan öptü).

On edatının bazı standart kullanımları vardır. Bunlar; on a bus, on a train, on a bike, on a ship, on the way, on the radio/tv, on a plane gibi.

At Edatı Nerelerde Kullanılır?

At edatı genel olarak belirli bir zamanı belirtmek için kullanılmaktadır. Ancak on edatı gibi onun da kullanımı farklılık göstermektedir.

  • Belirli bir zamanı belirtmek için kullanılır. Örneğin; we will meet at 5 a.m ( saat beşte buluşacağız).
  • Bir yeri göstermek için kullanılır. Örneğin; he looks at school (o okula bakıyor).
  • Elektronik posta adresiyle beraber kullanılmaktadır. Örneğin; you can e-mail at asd@asd ( asd@asd adresine mail atabilirsiniz).

At edatının da on edatı gibi standart kullanımları mevcuttur. Bunlar; at home, at work, at school, at university, at the top, at the bottom gibi.

In Edatı Nerelerde Kullanılır?

In edatında at ve on edatında olduğu gibi birden fazla kullanım yeri ve şekli vardır. Bunlar;

  • Günleri, ayları, ya da sene içerisinde belirsiz günleri anlatmak için kullanılır. Örneğin; she speaks in every 3 weeks at the school (üç haftada bir okulda konuşur).
  • Bir adresi belirtmek için kullanılır. Bir şehir, bir sokak, ya da vücudumuzda herhangi bir nokta olabilir. İki örnek verelim bunun için. Birinci örnek; we met in İstanbul (İstanbul’da buluştuk). İkinci örnek; he touched in my heart (o benim kalbime dokundu).
  • Bir inanç, his ya da ilgiyi anlatmak için kullanılır. Örneğin; i believe in his words (onun kelimelerine inandım). My brother attention in Muslims (erkek kardeşim Müslümanlar ile ilgili).

In edatınında at ve on edatı gibi standart kullanımları bulunmaktadır. Bunlar; in a car, in the future, in a taxi, in the sky, in a row, in the newspaper gibi.

At In On Kullanımı hakkında internet sitelerinde, İngilizce dil kurslarında ya da online olarak satın alabileceğiniz kurslar ile ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: V HARFİ İLE BAŞLAYAN İNGİLİZCE KELİMELER

 

User Avatar

Çağrı Dil Kursu

Çağrı Dil Okulu; yabancı dil öğretiminde yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerine sahip E. Diplomat ve Eğitimci Mustafa GÜRLEYİK öncülüğünde kurulmuştur. Yabancı Dil Kursu arayanlar için Çağrı Dil Okulu, geniş kurs yelpazesi, uygun fiyatları ve profesyonel dil öğretmenleri ile en iyi seçeneklerden biridir.

Düşüncelerini Paylaş

Hemen Ara