İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

İngilizce konuşmak istiyorsanız İngilizce kelimeleri de muhakkak bilmeniz gerekiyor. Maalesef sadece dilbilgisi bilerek İngilizce konuşmanız mümkün değil. ingilizce kelime ezberlemeniz gerekiyor. Peki ingilizce kelime ezberleme diyoruz ama bu nasıl olacak?  Elbette bir defada tüm kelimeleri ezberlemeniz mümkün değil. Buraya birçok ingilizce kelime ezberleme teknikleri yazabilirdik ancak en kolay şekilde ingilizce kelimeler ezberleyebileceğiniz yöntemleri derledik. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek ingilizce kelime bilginizi arttırabilirsiniz.

1) Eşyalara notlar ekleyerek ingilizce kelime ezberleme

Oldukça eski ve kullanışlı olan bu yöntem, İngilizce bilgisi zayıf olan kişiler için daha faydalıdır. Yapmanız gereken oldukça basit; eşyalara kartlar eklemek. Örneğin; buzdolabınızın üzerine ‘fridge’ yani Türkçesi ‘buzdolabı’ olan yazılı bir post-it ekleyebilirsiniz. Böylelikle buzdolabını her gördüğünüzde onun İngilizce anlamını da görmüş olacaksınız. Aynı zamanda kelimenin görselini de gördüğünüz için aklınızda kalması daha kolay olabilir. Ancak tabii ki de bu durum kelimelerin az oluşundan dolayı kısıtlıdır ama güzel bir temel atmanızda yardımcı olur.

2) İngilizce Kelime Kumbarası Yapın

Burada yapmanız gereken şey bir yüzünde Türkçesi bir yüzünde İngilizcesi yazan kelime kartları oluşturmanız. Daha sonra bu ingilizce kelime kartları bir kavanoza atın. Böylelikle kendinize bir ‘ingilizce kelime ezberleme oyunu’ oluşturmuş olacaksınız. Bir süre sonra çok iyi bildiğiniz kelimeleri kumbaradan çıkartın ve yenilerini ilave edin. Çıkarttığınız ingilizce kelime ezberleme kartları üzerinde yazan kelimeleri de bir deftere not edin. Artık geniş aralıklarla o kelimeleri de defterden tekrar edebilirsiniz.

3) İngilizce Yazın ve Yazdığını Okuyun

Bir dili öğrenmenin en iyi yollarından biri; o dili bol bol kullanmaktır. İngilizce dilinde kelimelerin okunuşu ve yazılışı birbirinden farklıdır. Bu sebeple bir kelimeyi öğrenirken sadece yazılışı öğrenmeniz ya da sadece telaffuzunu öğrenmeniz sizin için yeterli olmayacaktır. Hatta ülkemizde birçok kişi kelimeleri bildiği halde doğru telaffuz edememekten çekindiği için İngilizce konuşmaya uzak duruyor. Aynı şekilde bir kısım kişilerde kelimeleri bilse de doğru yazamıyor. Bu yüzden İngilizce yazı yazın ve yazdığınız metni sesli bir şekilde okuyun. Böylelikle hem kelimeleri cümle içinde kullanmış olacaksınız ve yazılışını öğrenirken kelimeleri de öğreneceksiniz hem de telaffuzunuzu geliştireceksiniz. Yazma işlemini bir rutin haline dönüştürmek istiyorsanız, ki bu sizin için oldukça faydalı olacaktır, İngilizce günlük tutmak güzel bir alternatif olabilir.

4) İngilizce-İngilizce Sözlük Kullanın

 İngilizce öğrenirken sözlük kullanmak işinize bir hayli yarar. Ancak burada sözlüğü İngilizce-İngilizce sözlük tercih etmekte fayda var. Bir kelimeyi İngilizce anlamak onu aklınızda daha kalıcı hale getirebilir. Hatta sözlüğü sadece bir kelimenin anlamına bakmak için kullanmayın. Onun haricinde gün içinde vaktiniz oldukça da okuyun. Bunu her gün rutin olarak tekrarlarsanız oldukça faydasını görebilirsiniz.

5) Telefonunuzun ve Uygulamalarınızın Dilini Değiştirin

İngilizce öğrenirken sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de telefonun dilini değiştirmektir. Telefonlar gün içerisinde sıklıkla kullandığımız teknolojik aletlerdir. Bu sebeple dilinin İngilizce olması istemeden de olsa o dili görmenizi sağlayacaktır. Ayrıca telefonunuzda kullandığınız uygulamaları da İngilizce dilinde kullanmak yine güzel bir yöntem olabilir. Yani gün içinde kendinizi ne kadar çok İngilizce kelimeye maruz bırakırsanız o kadar çok kelime öğrenebilirsiniz. Hatta söz konusu telefonsa bir arkadaşınız ile anlaşıp mesajlarınızı bile İngilizce yazabilirsiniz.

6. İngilizce kelime oyunları ile ingilizce kelime ezberleme

Android market ve app store artık çığırından çıktı. Her konuda yüzbinlerce ücretli ve ücretsiz mobil uygulama mevcut. Birçok ingilizce öğrenme uygulamasının yanı sıra daha eğlenceli hale getirecek ingilizce kelime oyunları uygulamaları da var. Yapmanız gereken android market veya appstore’da ingilizce kelime ezberleme oyunu bulup telefonunuza indirmek. Artık her gittiğiniz yere ingilizce kelime öğrenme oyunu da sizinle gelecek.

 

 

 

Yorum yapın

Call Now Button