İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Önerileri

İngilizce öğrenmek ya da geliştirmek isteyenler için diziler oldukça yararlı olabilmektedir. İngilizce öğrenmek için dizi önerileri hem keyifli vakit geçirmeyi hem de telaffuzları da öğrenmek için oldukça önemlidir. İngilizce öğrenenler için büyük bir sorun teşkil eden telaffuz sorununu da ortadan kaldırabilecek diziler aynı zamanda yeni kelimeler öğrenilmesi için de önemlidir. Ayrıca sokak dilinde meydana gelen değişimler de diziler üzerinden rahatlıkla takip edilmektedir.

Better Call Saul

Gerek konusu gerek oyunculukları ile son zamanlarda oldukça popüler bir dizi olan Better Call Saul; temelde bir avukatlık dizisi olduğu için bu alana dair kelimelerin öğrenilmesini sağladığı gibi aynı zamanda da dizide baskın olan Latin Amerika kökenli karakterler sayesinde telaffuzların daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Ünlü dizi Breaking Bad’in spin-off’u olarak çekilen dizi sürükleyici ve merak uyandıran konusuyla da ilgi çekmeyi başarıyor. İyi niyetli bir avukat olan Saul Goodman’ın gittikçe kötü birisine dönüşmesini temel alan dizi, bu sayede İngilizce öğrenmeye yarar sağladığı gibi bir taraftan da farklı bir konu üzerinde duruyor.

Lie To Me

İngilizce geliştirmek için izleyiciye ilginç bir konu sunan Lie To Me, basit bir dile sahip olması ile öne çıkıyor. Günlük yaşamdan alınan kelimelerin kullanılması ve yer yer deyimlere de sıkça yer verilmesi ile özellikle bu alanda kendisini geliştirmek isteyenlerin tercihi olacak dizi, orta seviye bir İngilizce düzeyinde rahatlıkla anlaşılabilecek seviyeye sahiptir. Yeni kelimelerin öğrenilmesi için de imkân sunan dizi, böylece kelime haznenizi de geliştirmenize fayda sunuyor.

Ayrıca günlük hayatta en çok kullanılan İngilizce kelimeler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Vikings

Özellikle tarih severler tarafından takip edilen Vikings İskandinav mitolojisinin temel kahramanlarına ve olaylarına odaklanıyor. Sürükleyici bir kurgusunun olmasının yanında son zamanlarda dünya çapında popüler olma özelliğini taşıyor. Dizi karakterlerin genel itibariyle yavaş bir şekilde kullanılması İngilizce kelimelerin daha rahat bir şekilde anlaşılmasını sağladığı gibi karakterlerin aksanlı konuşmaları ise kelimelerin daha iyi şekilde seçilmesine de yardımcı oluyor. İngilizce öğrenmenin yanında mitolojiyi de öğreten dizi, bu sayede dil ve tarih meraklıları için iyi bir örnek sağlıyor.

The Simpsons

1989’dan beri yayın yapan The Simpsons hem eğlenceli konusu hem de diyalog ağırlıktaki yapısı ile İngilizce öğrenime pek çok katkı sunuyor. Üstelik The Simpsons’ın dil öğretebildiği bu zamana kadar örnekler üzerinden kanıtlanmış durumda. Animasyon olduğu için karakterler üzerine stüdyoda ses kaydı yapıldığı için tüm telaffuzların net ve pürüzsüz şekilde anlaşılmasını sağlayan dizi; pek çok karakteri barındırdığı için de farklı aksanların da görülmesini sağlıyor. Üstelik The Simpsons İngilizce literatürüne de kendilerinin icadı olan pek çok sözcük katmayı da başardığı için dil öğrenmek için etkili ve eğlenceli bir yol oluyor.

Family Guy

Bir başka sevilerek takip edilen animasyon dizisi olan Family Guy, esasında The Simpsons ile benzerlik gösteriyor olsa da kendisine özgü konusu ile öne çıkıyor. Karakterlerin stüdyoda seslendirilmesi ile tüm seslerin net ve berrak şekilde duyulmasının yanında, geniş karakter yelpazesi de diziyi ayrıca değerli kılıyor. Pek çok konu hakkında bölümler işlendiği için birbirinden farklı konulardaki sözcüklerin öğrenilmesini sağlayan dizi aynı zamanda sokak dilini de sık olarak kullandığı için günlük konuşma pratiğinin ya da esnetilebilen gramer kurallarının da öğrenilmesini sağlıyor. Eğlenceli konusu da diziyi takibi daha kolay bir hale getirirken giriş ve orta seviyedeki dil öğrenenler için öne çıkıyor. Ayrıca dizinin uzun süredir devam ediyor oluşu da başka bir avantaj olarak görülebilir.

 

Yorum yapın

Call Now Button