İsviçre de Hangi Dil Konuşulur ?

İsviçre de hangi dil konuşulur ? Öncelikle ülke hakkında genel bir bilgi edinerek başlayalım. 1848 yılında İsviçre, Federal Anayasası‘nın kabul edilmesinden bu yana varlığını sürdürmektedir. İsviçre devletinin temelini oluşturan konfederasyonun kuruluşu ise on üçüncü yüzyılın sonları itibariyle gerçekleşmiştir. İsviçre Konfederasyonu; Orta, Batı ve Güney Avrupa’nın kesişme noktasında bulunan bir ülke konumundadır;  Federal otoritelerin merkezi olup Bern ile birlikte yirmi altı kantondan oluşan bir federal Cumhuriyettir. Batı yerleşkesinde Fransa, Kuzey bölgesi sınırında Almanya,  güneyinde İtalya ve doğusunda ise Avusturya ile Lihtenştayn yer almaktadır.

Aynı zamanda İsviçre, Kızılhaç bölgesinin doğduğu ülkedir. Böylelikle ikinci büyük BM merkezi de dahil olmasıyla birlikte büyük çaptaki uluslararası organizasyonların da ev sahibidir. Avrupa seviyesinde, Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin kurucu üyelerinden biri olup  Schengen Bölgesinin bir parçası olmaktadır; Fakat Avrupa Birliğinin ve Avrupa Ekonomik Alanının bir üyesi değildir.

İlginizi çekebilir: Almanca Soru Zamirleri

İsviçre Resmi Dili

İsviçre hakkında önemli bilgilere yer verdikten sonra İsviçre de hangi dil konuşulur diye bakacak olursak, İsviçre’de dört ana resmi dil bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en yaygın olarak kullanılan Almanca dilidir.  Almanca dili, nüfusun yüzde 63’ü tarafından benimsenip konuşulmaktadır. Diğer yandan bu durumu  yüzde 22’lik oran ile Fransızca dili takip etmektedir. Genel olarak ülkenin batısında konuşulan Fransızca’ nın yanı sıra İtalyanca dili de yüzde 8’lik bir kısma sahiptir. Bir başka İsviçre’nin  resmi dili olan, Romanşça ise ülkenin güneydoğusundaki Graubünden kanton bölgesinde konuşulmaktadır. Birden fazla dilin konuşulmasına karşılık, üklenin coğrafyasına ve halkına göre diller asimile olmuştur ve farklı aksanların doğmasına da sebebiyet vermiştir. 

İsviçre Dilinin Özellikleri

İsviçre de hangi dil konuşulur başlığı altında, İsviçre’nin dört ana dili olduğunu belirtmiştik. Bu bakımından kendine has özelliklere sahip bir dili var olmamaktadır. Ancak İsviçre, dört ulusal dile sahip olması ile birlikte dünyanın ender ülkelerinden sayılmaktadır. Kültür ve dil açısından dört ana önemli bölgeye ayrılan ülke de; Fransızca, Almanca ve İtalyanca konuşulan bölgeler ile Romence konuşulan kırsal yerleşimler bulunmaktadır. Genele bakıldığında İsviçre milletinin çoğunluğunun Almanca konuşmasına rağmen ortak bir dil ailesine bağlı İsviçre ulusundan söz etmek mümkün değildir. Bir yandan ülke genelinde İngilizce dili de giderek yaygınlaşıp popüler bir dil olma konumundadır. Bu anlamda ülke nüfusunun yaklaşık %60’ı tarafından İngilizce dili, yeterli seviyede konuşulup bilinmektedir. Tüm bunlara bakarak söyleyebiliriz ki, İsviçre milleti dil bakımından çok kültürel, ulusal bir yapıya sahiptir. Birden fazla dili benimseyip konuşmaktadırlar. Bu özellikleri ile ender ülkelerin başında gelmektedir. Çok dilli bir ulus olmasından, insanları ile iletişim kurmak kolaydır; böylelikle bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. 

İlginizi çekebilir: İngilizce Aylar, Günler, Mevsimler

Yorum yapın

Call Now Button