MUCH MANY A LOT OF KONU ANLATIMI

İngilizce hayatımızın her alanına etki etmektedir. İngilizce tüm dünyada en evrensel dil olmayı başarmıştır. Bilinenin aksine bu dil zor değil, belli başlı kelime kalıpları ile birlikte çok kolay ve öğrenilmesi çokta uğraş gerektirmeyen bir dildir.  Bu dili öğrenmek çoğu kişiye iş ve kariyer anlamında çok fazla katkı sağlamaktadır. Bir kişi evde kendince çalışarak bile bu dili en az 1 sene içinde konuşabilir hale gelmektedir. İngilizcede bir durum anlatılırken kullanılan belli başlı kalıplar vardır. Her dilde olduğu gibi ingilizcede de sayı belirteçlerine ihtiyaç duyulabilir. İngilizcede bir şeyin miktarını belirtirken much many a lot of konu anlatımı olmalıdır.

MUCH MANY A LOT OF KONU ANLATIMI

Much konu anlatımı sayılamayan isimleri belirtmekte kullanılır. Mesela; süt, su, deterjan, meyve suyu, sirke, un, huzur, mutluluk, hüzün gibi örnekler verilebilir. Much konu anlatımı genelde olumsuz ve soru cümlelerinde kullanılmaktadır. Bu şekilde ayrım yapıldığında bunu kavramak oldukça kolay olacaktır. Many konu anlatımı kalıbı ise sayılabilen nesneler üzerinde kullanılmaktadır. Mesela; kalem, top, ayakkabı, elbise, ceket, elma, portakal, sandalye, gömlek, kitap, yastık, yüzük, kolye gibi kelimelerdir. Bu kalıpta soru ve olumsuz cümlelerde kullanılmaktadır.

Much konu anlatımı ile ilgili örnekler verecek olursak; you didn’t eat much cake,( çok fazla kek yemedin.), we don’t have much flour left,( fazla unumuz kalmadı.), you shouldn’t drink too much water,(çok fazla su içmemelisin.), you shouldn’t drink too much cake,(çok fazla kola içmemelisin.) Bu gibi örnekler verilebilmektedir. Many konu anlatımı için örnek verildiğinde; she didn’t get too many pencıl,( o çok fazla kalem almadı.),ther are not many cars in the gallery,( galeride çok fazla araba yok.), she doesn’t have many shirts,( onun çok fazla gömleği yok.) Many konu anlatımı  kalıbına örnek olabilecek cümleler bu şekildedir.

MUCH MANY VE A LOT OF KULLANIMI

İngilizcede her cümle için bir kalıp olduğu daha önce belirtilmiştir. Sayılabilen maddeler, sayılamayan maddeler için kullanılan much many a lot of konu anlatımı dışında hem sayılabilen hem sayılamayan maddeler için a lot of konu anlatımı kalıbı kullanılmaktadır. Olumsuz ya da olumlu soru cümlelerinde kullanılmaktadır. Genelde olumsuz soru cümlelerinde kullanımı tercih edilmemektedir. A lot of konu anlatımı için örnek cümleler; there is the a lot of flour in this plate, ( bu tabakta çok fazla un var.), there is a lot of water in that jag,( o sürahide çok su var.),there is a lot of soup in this pot,(o tencerede çok çorba var.), there is a lot of paste on that table,(o masada çok macun var.), there is a lot of sand in frond of the door,(kapının önünde çok kum var.) A lot of konu anlatımı ile alakalı bir çok cümle kullanımı yapılabilmektedir. Kişiye kuracağı cümleye göre kalıbı bilmesi yeterli gelmektedir.

İlginizi çekebilir: S İLE BAŞLAYAN İNGİLİZCE KELİMELER

 

Yorum yapın

Call Now Button