Simple Past Tense Konu Anlatımı

Simple Past Tense belki de ingilizcede en çok kullanılan zaman kipidir. Bu yüzden büyük önem taşımaktadır. Kolay olarak sınıflandırılsa da iyi anlayıp bu zaman kipini iyi öğrenmek çok önemlidir! Bu Simple Paste Tense Konu Anlatımı yazısında simple past tense nedir, nasıl kullanılır, olumlu past tense, olumsuz past tense ve nasıl past tense soru cümlesi yapılır bunlara bakacağız.

Simple Paste Tense Konu Anlatımı: Past Tense Nedir?

Bir iş geçmişte bir zamanda yapıldıysa bu işi (Geçmişte kaldığı için.) Paste tense ile kullanırız. Bu bir yıl önce , bir ay önce veya bir dakika önce yapılmış bir iş için kullanılabilir. Yani geçmişte yapılmış olması en önemli etkendir.

Genel olarak baktığımızda paste tense kullanımını 3 gruba ayırabiliriz, bunlar ;

  1. Geçmiş zamanda kesin bir tarihte yapılşmış eylemler.

I saw Özge yesterday. ( Dün Özgeyi gördüm.)

  1. Geçmiş zamanda esnek olarak belirlenen bir tarihte yapılan eylemler.

 

I played basketball when I was young. (Ben gençken basketbol oynadım.)

  1. Geçmiş zamanda tekrarlanarak yapılmış eylemler.

I swam everday last year. (Geçen yıl her gün yüzdüm.)

 

Şuna Dikkat Etmeliyiz:

  Bir cümleyi simple paste tense ile kurmamız için o işin belirli bir tarihte veya belirli bi tarih aralığında yapılmış olmasına dikkat etmeliyiz.

Eğer ki geçmişte yapılan şeyin belirli bir tarihi yoksa veya belli bir tarih aralığında yapılmadıysa o zaman paste tense değil Present Perfect Tense ile o cümleyi kurmalıyız.

Simple Past Tense Cümle Nasıl kurulur?

Bir paste tense cümle kurulurken önde özne sonrasında fillin ikinci hali sonrasında yapıldığı tarihi kullanmalıyız bakınız ;

I came yesterday. ( Dün geldim. ) Gördüğünüz üzere ilk başta özne yani eylemi gerçekleştiren kişi sonrasında fillin ikinci hali sonrasında ise eylemin gerçekleştiği tarih kullanılmıştır.

Simple Past Tense Olumlu Cümle Nasıl kurulur?

Simple Past Tense olumlu cümle kurmak için daha demin de gördüğümüz gibi önce özne sonra fillin ikinci hali ve sonra da cümlenin devamı gelmelidir, bakınız ;

I called Fırat. ( Ben Fıratı aradım.)

Two boys played with a ball. ( İki çocuk bir top ile oynadı.)

Dr. Ahmet healed the patient. (Dr Ahmet hastayı iyileştirdi.)

 

Simple Past Tense Olumsuz Cümle Nasıl Kurulur?

 

Simple paste tense olumsuz bir cümle kurmak için önce özne sonra yardımcı fillin olumsuz şekli sonra ise fiilin kendisi kullanılmalıdır. Burda dikkat edilmesi gereken en önemli şey yardımcı fiilin olumsuz ekinden sonra fiilin kendisi ikinci hali değil normal halinin kullanılmasıdır, buna dikkat ediniz.

I did not walk last night. ( Dün akşam yürümedim.

I did not swim yesterday. ( Dün yüzmedim.)

You did not call me yesterday. ( Beni dün aramadın.)

Simple Paste Tense Soru Cümlesi Nasıl Kurulur?

 

Simple paste tense soru cümlesi kurmak için önce to be yardımcı fiilinin geçmiş zaman hali cümlenin başına alınır. Sonra özne koyulur en son ise fiilin ilk hali yani normal hali kullanılır.

Did he say hello to you yesterday? ( Dün sana selam Verdi mi?)

Did she go to school yesterday? (Dün okula gitti mi?)

Did he shake your hand yesterday? ( Dün senin elini sıktı mı? )

 

Present Simple Tense ingilizce öğrenirken ilk başlarda öğrenilmesi gereken zaman kiplerinden birtanesidir fakat bu onun aslında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Simple past tense konu anlatımı yazımızda en önemli noktalara değindik. Bunları öğrenip bol bol tekrar ederek kişi iyice bu zaman ekini anlamalıdır. Bu zaman kipinin önemini gün geçtikçe daha net göreceksiniz.

Çağrı Dil Okulu ingilizce kursları ile ilgili buradan https://cagridilokulu.com.tr/kurs/ingilizce-kursu-ankara/ bilgi edinebilirsiniz.

 

Yorum yapın

Call Now Button