USED TO KONU ANLATIMI

İngilizce öğrenmek herkesin hayalini kurduğu fakat öğrenme konusunda hep arka plana attığı bir konudur. Artık günümüzde anaokulunda dahi İngilizce öğrenmeye başlayan bir nesil gelmektedir. Türkçenin yanında İngilizce de bilinmesi gereken bir dil olmuştur. Eskiden İngilizce öğrenmek kişinin kendi tercihine bağlıydı. Günümüzde tercihten ziyade zorunluluk haline gelmiştir. Bu sebeple muhakkak herkesin öğrenmek zorunda olduğu bir konudur. Bu çalışmamızda Used to konu anlatımı hakkında bilgi vereceğiz.

‘Önceden’ veya ‘Eskiden’

‘Used to’ konu anlatımında kalıbı en çok kullanılan kalıplardan biridir. İngilizcenin temel taşlarından birisidir. ‘Used to’ konu anlatımında kalıbı önceden, eskiden anlamlarına gelmektedir. Daha önce yapılan bir eylemin şu an yapılmıyor olması anlamına gelmektedir. Tüm öznelerde bu ‘Used to’ konu anlatımında kalıbının kullanım şekli aynı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Used to konu anlatımı

‘Used to’ konu anlatımında kalıbı eskiden gerçekleşen ancak artık yapılmayan alışkanlıkları, alışkanlık haline gelen eylemleri anlatmaktadır. Eylem önceden gerçekleşmiş olduğu için ‘Use’ kelimesinin geçmiş hali olan ‘Used’ kullanılmaktadır.

Bütün öznelerde değişikliğe uğramaksızın ‘Used to’ kullanılır. Sadece soru yaparken farklı hal almaktadır.

‘Used to’ konu anlatımını dikkate aldığımızda cümlede kişinin artık söz ettiği eylemi yapmadığı anlamını çıkartabiliriz. Örneğin çocukken oyun oynamak sizin alışkanlığınızken artık büyüdüğünüz için bu alışkanlıktan vazgeçtiğiniz ve oyun oynamadığınızı ifade etmek için kullanılmaktadır. Bunun birçok örneğini verebiliriz. Temel olan şey yaptığın eylemi artık yapmıyor olmaktır.

Kısaca geçmişte düzenli bir şekilde yaptığın eylemi anlatmak için bu ‘Used to’ konu anlatımındaki kalıbını kullanmak durumundayız.

Olumlu cümle kurarken formülümüz Özne + Used to + Fiilin 1. hali şeklindedir.

‘I used to read the book.’ cümlesini inceleyecek olursak; buradaki I ben, read okumak, the book kitap anlamına gelmektedir. Cümleyi ‘Used to’ konu anlatımındaki kalıbı ile kurduğumuz için cümlenin anlamı ‘Kitap okumayı severdim.’ Eskiden kitap okumayı sevdiği ve artık kitap okumayı sevmediğini anlattı için ‘Used to’ konu anlatımındaki kalıbı kullanılmıştır.

Bir başka örnek verecek olursak ‘Sena used to call me.’ cümlesinde öznemiz olan Sena, call aramak, me benim anlamına gelmektedir.  Cümleyi ‘Used to’ konu anlatımındaki kalıbı ile kurduğumuz için ‘Sena eskiden beni arardı.’ anlamına gelmektedir.

Olumsuz cümle kurarken formülümüz Özne + Didn’t Use to +  Fiilin 1. Hali şeklindedir.

‘I didn’t use to play tennis.’ cümlesini inceleyecek olursak; cümledeki I ben, play oynamak, tennis ise tenis anlamına gelmektedir. Cümleyi ‘Didin’t Use to’ kalıbı ile kullandığımız için cümlenin anlamı ‘Eskiden tenis oynamazdım.’ Eskiden tenis oynamadığı ve artık tenis oynadığını anlattığı için ‘Used to’ kalıbı kullanılmıştır.

Soru cümlesi hazırlarken formülümüz Did + Özne + Use to + Fiilin 1. Hali şeklindedir.

‘Did your mother use to make cake?’ cümlesini inceleyecek olursak; cümledeki your senin, mother anne, make yapmak, cake kek anlamına gelmektedir. Cümlenin anlamı ‘Annen kek yapar mıydı?’

İlginizi çekebilir: Y HARFİ İLE BAŞLAYAN İNGİLİZCE KELİMELER

 

Yorum yapın

Call Now Button