Afrika Hangi Dili Konuşuyor ?

Afrika hangi dili konuşuyor sorusu belki de zaman zaman hepimizin aklına takılan bir soru. Bu sorunun cevabını alabilmek için Afrika kıtasının geneline bakılmalıdır. Afrika kıtasının genelinde resmi dil ile eğitim dili arasında farklılıklar görülmektedir. Bu diller günümüze kadar kıta genelinde geçmişten bugüne değin konuşulan dilleri ifade etmektedir. Bu diller için kullanılan ‘Afrika Dilleri’ kalıbı Afrika kıtasında konuşulan bu diller arasında seslerin yapısında akrabalık olduğunu ifade etmemektedir. ‘Afrika Dilleri’ kalıbı sadece coğrafik açıdan bu dillerin aynı kıtada bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Bu temel bilgileri edindikten sonra Afrika hangi dili konuşuyor sorusunu daha somut bir şekilde açıklayabiliriz. ‘Afrika Dilleri’ kalıbı ilk önce sadece Afrika kıtasında konuşulan dilleri kapsamaktadır. Afrika kıtasında olmayıp sonradan Avrupalı sömürgeciler tarafından getirilen diğer dilleri bu kalıbın içine dahil edemesek de Afrika’da bu diller yaygın olarak konuşulmaktadır.

İlk etapta Afrika kıtasında yerel olarak konuşulan dil topluluklarına değinelim. Bu diller; orta ve güney bölgelerde yaşayan Bantuların konuştuğu Bantu dilleri, Chari ve Nil nehrinin üst tarafında konuşulan Nil-Sahra dilleri, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’da konuşulan Afro-Asyatik diller, Sahra altı Afrikasında ve genel olarak Afrika kıtasında en çok konuşulan dil olan Nijer-Kongo dilleri ve ağırlıklı olarak Güney Afrika’da konuşulan Khoisan dilleridir. Ayrıca Afrika’ya bağlı bir ada olan Madagaskar dili olan Malayca bu ‘Afrika Dilleri’ içerisinde sayılmamaktadır.

İkinci olarak Hint- Avrupa dillerinin de bu kıtada yaygın olarak konuşulduğunu belirtmemiz gerekir. Hint-Avrupa dillerinden olup Afrika’da da konuşulan diller; İspanyolca, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Afrikanca ve Portekizcedir.

İlginizi çekebilir: İsviçre Dili

Afrikanca Alfabesi

Afrikanca alfabesini açıklamadan önce Afrikanca dilinin genel özellikleri hakkında bir bilgilendirme yapalım. Afrikanca dili genel olarak Güney Afrika’nın batı kesimlerinde ve Namibya civarlarında konuşulan bir dildir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin resmi dili olan Afrikanca yaklaşık 7 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Afrikanca dili her ne kadar Khoisan dillerinden etkilenmiş olsa da genel olarak Hollanda’nın resmi dili olan Felemenkçe kökenlidir.

Afrikanca alfabesine gelecek olursak alfabe tamamen Latin kökenli bir alfabedir. Latin harflerine birkaç işaret ve sayının eklenmesiyle tamamlanan bu alfabe ünlü-ünsüz toplam 28 harften oluşmaktadır.

Afrika’da En Çok Konuşulan Diller

Afrika hangi dilleri konuşuyor sorusunu cevapladıktan aklımıza gelen bir diğer soru Afrika’da en çok hangi diller konuşuluyor? Bu soruya şimdi Afrika kıtasında en çok konuşulan beş dili ve bu dillerin konuşulduğu ülkeleri maddeleyerek cevaplayalım.

  • Afrika’da en çok konuşulan dil dünya genelinde 150 milyon insanın konuştuğu Afro-Asyatik dillerden olan Arapçadır. Arapça, Cezayir ve Mısır başta olmak üzere daha birçok ülkenin resmi dilidir.
  • Afrika’da en çok konuşulan ikinci dil ise yaklaşık olarak 56 milyon insanın konuştuğu ve yine Afro-Asyatik dillerden olan Berber dilidir. Berber dili, Fas ve Cezayir başta olmak üzere birkaç ülkede daha konuşulmaktadır.
  • Afrika’da en çok konuşulan üçüncü dil ise yaklaşık olarak 34 milyon insanın konuşmakta olduğu Afro-Asyatik dillerden olan Hasusaca dilidir. Hausaca dili Nijerya ve Nijer başta olmak üzere birkaç bölgede daha konuşulmaktadır.
  • Afrika’da en çok konuşulan dördüncü dil ise yaklaşık 28 milyon insanın konuştuğu Nijer- Kongo dillerinden olan Yorubaca dilidir. Yorubaca dili Benin ve Nijerya başta olmak üzere birkaç ülkede daha konuşulmaktadır.
  • Afrika’da en çok konuşulan beşinci dil ise yaklaşık olarak 26 milyon insanın konuştuğu ve Afro-Asyatik dillerden olan Oromoca dilidir. Oromoca dili Etiyopya’nın resmi dilidir.

Yorum yapın

Call Now Button