İsviçre Dili

Ülkemizde tek bir ana dil olsa da bu her ülkenin de bir ana dili olacak ya da tek dil konuşulacak diye bir şartı olmamaktadır. Örneğin İsviçreli  bir vatandaşa soracak olursanız, işler burada biraz  karışıktır çünkü birden fazla İsviçre dili konuşulmaktadır. İsviçre, yüksek refah kalitesi, sağlam inşa edilmiş altyapısı, çevre dostu imajı ve ekonomisiyle güçlü olan herkesin yaşamayı dilediği güzel bir ülkedir. Bunu sağlamadaki başarısının anahtarı ise  bu ülkedeki kültür çeşitliliğinin fazla olması ve bunu uyumlu bir şekilde yönetebiliyor olması olabilir. Sonuçta bakarsak  ülkenin dört resmi dili bulunmaktadır.

Bu anlamda İsviçre Dili olarak,  dört resmi dili bulunmaktadır. Bu diller, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romence’dir. Her biri ayrı ayrı farklı bölgelerde konuşulmaktadır. Bu farklılık o coğrafyada yaşayan insanları ulusal bir vatandaş yapmaktadır. Farklı diller ile birlikte dilin kültürünü de yaşamaktadırlar. Bu nedenle, öğrenciler tarafından çokça ziyaret edilen bir ülkedir. Özellikle Üniversite programları için son derece uygundur. Günlük iletişimi kolay, insanları uyumlu ve anlayışlıdır. Her dilden, ırktan kişinin rahatlıkla yaşam sürebileceği çevre koşullarına sahiptir.

Şimdi bu dillerin konuşuldukları bölgelere ve özelliklere yakından bir göz atalım;

  • Almanca

İsviçre’de konuşulan  Almanca ülkenin doğu, kuzey ve orta bölgelerinde nüfusun %63’ü tarafından konuşulmaktadır ve İsviçre’de birincil dil konumundadır. Konuşmacıları Mundart, Dialekt  ya da sadece Dütsch olarak adlandırılmaktadır.

Bununla birlikte, İsviçre Almancası, bilinen Almanca dilinden farklılık göstermektedir. Bu yüzden standart Almanca lehçesinden farklı biz ağız duymanız mümkündür. Yine de endişelenmeyin, hala resmi yazışmalarda, kitaplarda ve evrak benzeri işlerde resmi Almanca kullanılmaktadır.

  • Fransızca

Fransızca, İsviçre’nin en popüler ikinci dili olma özelliğindedir. Çoğunlukla İsviçre’nin batısında canlılığını korumakta olup  Vaud, Cenevre, Neuchâtel ve Jura kantonlarını kapsar. Burada konuşulan Fransızca da  coğrafyadan etkilenerek farklı bir lehçeyle konuşulmaktadır. Yine de Almancaya oranla farklar daha az olmaktadır. Anlaşılması  ve konuşulması daha basittir. 

  • İtalyanca

En çok tercih edilen üçüncü dil İtalyanca, İsviçre’nin Ticino kantonunda ve Graubünden (Canton Grigioni) güney kısmında konuşulan bir dildir. İsviçre’nin bu kesimi, İtalyan kültürünün eşsiz bir karışımına sahiptir. Tarihe bakacak olursak Lombard olarak bilinen bu yerinde yaklaşık 350.000 kişi tarafından İtalyanca konuşulmaktadır. Yine burada da çok konuşulan Almanca ve Fransızca’ nın etkileri hissedilir. 

  • Romansh

İsviçre resmi dillerinin son ve dördüncü parçası Romalı dilidir. Yalnızca 37.000 konuşmacı ile İsviçre’nin en az konuşmacısı olan dilidir. Ama elbette bu tarihi serüveninde daha az olduğu anlamına gelmez! Tıpkı Fransızca ve İtalyanca gibi Romalı da bir Roman dilidir. MÖ 15’te Romalılar Rhaetia eyaletini feth ettikten sonra dilleri yerli halk tarafından, konuşulmakta olan dilden etkilendi. Bu alışılmadık kombinasyon da Rumantsch’ı yaratmış oldu.

İsviçre dışında çok bilinip ünlü olmasa da, Romansh döneminde, diplomaside, eğitimde kullanılır ve topluluk dili olarak özgürce konuşulmakta olan bir dildir.

İsviçre Hangi Dil Konuşuyor ?

Buraya kadar  İsviçre dili konusuna değindik. Buna bakarak Uluslararası bir öğrenci olmak isterseniz  İsviçre’nin çok dilliliğini ve zengin kültürel alt yapısını kullanabilirsiniz. Fantastik doğası ve birden fazla dile ev sahipliği yapması, İsviçre’yi çalışma hedef listenize koymanıza ya da burada kariyer adımları atmanıza olanak vermeniz için iyi bir seçenek olabilir. Bunun içinde her yıl bazı programlar düzenlenmektedir. Bu programları takip edip katılırsanız  Alpler’deki yürüyüşünüzde kaybolduğunuzda endişeye kapılmayın, birisi anladığınız bir dilden size yardımcı olacaktır.

 

Yorum yapın

Call Now Button