Almanca Öğrenmek Kolay mı ?

İlk başta yeni bir dil öğrenmek, pratik edinmek gözümüze korkutucu gelebilir. Bu da akıllara Almanca Öğrenmek Kolay mı ? Sorunu getirebilir. Ama korkmayın günümüzde dil öğrenmek ve bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay. Özellikle artık Dünya dili olan İngilizceyi bilmek günümüz için yeterli değil. Kariyer hayatı başta gelmek üzere, İngilizce dili zaten bilmemiz gereken bir dil, mecburiyet olarak görülmekte. Bu nedenle de sadece bir dil bilmek, konuşmak pekte yeterli sayılmamaktadır. Neyse ki, Almanca ile İngilizce birbirine benzer dillerdir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli ise Almanca öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Noktalı harfler, kelimelerin cinsiyetlere ayrılması ve ismin halleri Almanca dilini öğrenirken bazen zorlayıcı olabiliyor. Ama emek verildiği takdirde aşılamayacak bir problem teşkil etmeyecektir.

Bakıldığında Almanca öğrenmek pek çok kişinin düşündüğü gibi zorlayıcı olmamaktadır. Hatta Almanca bilmek, Türkiye iş piyasasında çok rağbet gören bir özellik ve ayrıcalık olarak kabul görmektedir. Dünyada da Almanca 100 milyonun üzerinde nüfusla, Avrupa’nın en çok konuşulan anadili olmaktadır. Bir diğer öğrenme nedenine bakarsak Dünya’ da tahminen 15,4 milyon kişi Almancayı yabancı dil olarak öğrenmektedir. Bu kadar kişi bu dili öğrenirken, öğrenmenin güçlüklerinden bahsetmek yerine bunları aşmanın yollarını düşünmek daha mantıklı olacaktır. Bunun içinde yazımız, sizlere birkaç tüyo verecektir. 

İlginizi çekebilir: İngilizce Doğum Günü Mesajları

Almanca Öğrenmek Ne Kadar Sürer ?

Her dilde olduğu gibi Almanca dilini öğrenirken belli bir süre ve çaba sarf etmeniz gerekir. Ama bu kişiden kişiye değişmektedir. Öğrencinin algısı, anlama ve öğrenme yeteneklerine göre zaman, uzun ya da kısa gelebilir. Elbette ortama bir süre üzerinden vakit verirsek yedi ila sekiz ay arasında bir süre geçebilmektedir. Almanca Öğrenmek Kolay mı ? Diye düşünürsek bunu sağlayacak birkaç ipucu olmaktadır. Bunlar;

  • Türkçe ile okunuşu benzemektedir.

Ana dili olarak Türkçe konuşanlar, Almancanın telaffuzu ve okunması konusunda oldukça şanslılar. Bunun nedeni Almanca’ da art arda gelen sesli yada sessiz harflerin  fazla olmayıp sessiz harflerin arasında mutlaka sesli harflerin yer almasıdır. Öğrenmeniz gereken ayrıcalıklı kurallar ve pratik ile gereken bazı sesler dışında Almanca okunuş ve telaffuzu karmaşık olmamaktadır.  Örnek : Yaşamak / Leben ( lebın)             

  • İngilizce biliyorsanız işiniz daha kolay olacaktır.

Almanca ile İngilizce birbirlerine yakın diller olmaktadır. Bu nedenle dil bilgisi kuralları ve bazı kelimelerin size aşina gelmesi gayet olasıdır. Ancak elbette Almancanın kendine has özellikleri ve kuralları bulunmaktadır.  Örneğin birleşik ve türemiş  kelimeler Almanca dilinde oldukça fazla olmaktadır.

  • Dil bilgisi kuralları çok zorlayıcı değildir.

Almanca dilbilgisi, başlangıç, orta ve ileri seviyeler içinde mutlaka üzerinde durulması gereken kurallara sahiptir. Bu nedenle ilerledikçe  kullandığınız fiil ve zamire göre kelimenin artikeli de değişebilmektedir. Ayrıca cümle öğelerinin sıralanışını her zaman dikkate almanız gerekir. Seviyeleri başarılı tamamlayıp temel dilbilgisi kurallarına hâkim oldukça düzgün cümleler kurmanız da oldukça kolay olacaktır. Bunun nedeni, Almanca dil kurallarının mantığa dayalı olmasıdır.

Almanca Öğrenme Uygulamaları

Teknoloji geliştikçe, dil öğrenme için de özel program ve uygulamalar geliştirildi. Bu kapsamda Almanca Öğrenmek Kolay mı ? Sorusuna en iyi yanıt verebilecek bir kaç uygulamadan sizlere bahsedeceğim.

  • Busuu: Busuu uygulaması kapsamlı ve kullanımı kolay bir dil uygulamasıdır. Çokça kişi tarafından da bilinmektedir. Bunun sebebi dil öğrenmeyi aktivite olarak gerçekleştirilen  bir iş haline getirmiş olmasıdır.
  • Rosetta Stone: Rosetta Stone uygulaması pratik ve başarılı bir uygulamadır. En belirgin özelliği, günümüz dünyasında geçen konuşmalar üzerinden konuşma pratiği kazandırmasıdır.
  • Fluentu:  Bu uygulama gerçek dünyaya ait  pek çok videoyu kişiselleştirilmiş dil içeriklerine dönüştürerek kullanıcıya sunar. 
  • Memrise: Memrise uygulaması, yabancı dil öğrenmeyi eğlenceli bir hale getiren bir uygulamadır. Hem konuşup hem yazarak öğretmeyi amaçlayan ve seviye ilerledikçe yukarı çıkabileceğiniz bir sistem olmaktadır.

İlginizi çekebilir: İngilizceden Türkçeye Geçen Kelimeler

Yorum yapın

Call Now Button