As Long As Kullanımı

İngilizcede cümle içerisinde kullanılması zor görünen ama sözlük anlamını öğrendiğinizde aslında hiçte zor olmadığını göreceğiniz bazı kalıplar vardır. Bazı kalıplar sık sık kullanılır, bu nedenle doğru kullanımlarını öğrenmek oldukça önemlidir. İngilizcede as…as kalıbı ile kurulan bazı cümleler vardır. Bu kalıbın kullanımının aslında ne kadar kolay olduğunu gelin beraber inceleyelim. Bu makalede, özellikle as long as kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. 

 As Long As Ne Demek

’As long as’ sözlükteki anlamına göre ‘sürece/ -dığı takdirde/ boyunca/ şartıyla’ anlamlarına gelir. As long as kalıbının cümledeki kullanımına göre hangi anlam için kullanıldığını belirleriz. Bir kaç örnekle bunu açıklayalım; 

 • I will never leave you as long as you love me. (Beni sevdiğin sürece seni asla bırakmayacağım.)

‘Sürece’ anlamına gelecek şekilde as long as kullanımı söz konusudur.

 • As long as it makes you happy, you can do anything you want. (Seni mutlu ettiği takdirde, istediğin her şeyi yapabilirsin.)

‘-dığı takdirde’ anlamına gelecek şekilde bir kullanım söz konusudur.

 • I will not meet him again as long as I live. (Yaşadığım süre boyunca onunla bir daha görüşmeyeceğim.)

‘Boyunca’ anlamına gelecek şekilde bir kullanım söz konusudur.

 • I let you out as long as you come home early. (Eve erken gelmen şartıyla dışarı çıkmana izin veririm.)

Burada ise ‘şartıyla’ anlamına gelecek şekilde bir as long as kullanımı vardır.

 

So Long As / As Soon As Farkı

So long as kullanımı aynı as soon as kullanımı gibi… sürece’ anlamına gelir. So long as kullanımının farkı as long as’in daha resmi bir şekilde kullanılmasından kaynaklanır. İkiside günlük diyaloglarda kullanılabilir ancak as soon as kullandığınız zaman daha resmi ve daha ciddi bir dilde konuştuğunuzu söyleyebiliriz. Türkçede bazı cümleleri kurarken kullandığımız kelimeleri ortama ve diyaloga uygun olarak belirleriz. Bu kelimelerin doğru seçilmesi diyalogun resmiyetini belirler. Aynı türkçede olduğu gibi ingilizcede de bir cümle kurarken eğer daha ciddi ve kesin bir dille konuşmak istiyorsanız so long as yerine as soon as kullanmanız daha uygun olacaktır. İkisinin arasında herhangi bir anlam farklılığı yoktur. 

 

 • You can borrow some money from me so long as you pay it back. (Geri ödediğin sürece benden biraz ödünç para alabilirsin.)

Bu cümlede so long as kullanıldığı gibi as long as kullanımı da mümkündür. As long as kullandığınız takdirde cümleye biraz daha resmiyet katmış olacaksınız.

 

As Long As Cümle İçinde Kullanımı / Örnekleri

Belki farkında değiliz ama as long as kullanımı hayatımızda çok büyük bir yere sahiptir. Günlük hayatta çoğu cümleyi kurmak için ‘sürece / -dığı takdirde / boyunca / şartıyla’ kelimelerinden, yani ingilizcedeki anlamıyla ‘as long as’ kalıbından yararlanırız. Günlük hayatta as long as kalıbını kullanarak kurabileceğiniz cümlelerden bazı örnekler paylaşacağız. 

 • You will live longer as long as you eat healthily. 
 • He may get hurt as long as he does not use his helmet while driving his motorcycle.
 • People are not allowed to go out as long as there is a lockdown.
 • Corona will continue to infect people as long as they do not take precautions.
 • I will allow you to drive as long as you use your seat belt. 
 • Turkey will be considered as a member of the EU as long as they continue to develop in some cases.

İlginizi çekebilir: MUCH MANY A LOT OF KONU ANLATIMI

 

 

 

Yorum yapın

Call Now Button