As Long As Kullanımı

Şubat 15, 2024

As long as kullanımı, İngilizcede cümle içerisinde kullanılması zor görünen ama sözlük anlamını öğrendiğinizde aslında hiçte zor olmadığını göreceğiniz bazı kalıplardan biridir. Bazı kalıplar sık sık kullanılır, bu nedenle doğru kullanımlarını öğrenmek oldukça önemlidir. İngilizcede as…as kalıbı ile kurulan bazı cümleler vardır. Bu kalıbın kullanımının aslında ne kadar kolay olduğunu gelin beraber inceleyelim. Bu makalede, özellikle as long as kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. 

As Long As Kullanımı

 As Long As Ne Demek

’As long as’ sözlükteki anlamına göre ‘sürece/ -dığı takdirde/ boyunca/ şartıyla’ anlamlarına gelir. As long as kalıbının cümledeki kullanımına göre hangi anlam için kullanıldığını belirleriz. Bir kaç örnekle bunu açıklayalım; 

 • I will never leave you as long as you love me. (Beni sevdiğin sürece seni asla bırakmayacağım.)

‘Sürece’ anlamına gelecek şekilde as long as kullanımı söz konusudur.

 • As long as it makes you happy, you can do anything you want. (Seni mutlu ettiği takdirde, istediğin her şeyi yapabilirsin.)

‘-dığı takdirde’ anlamına gelecek şekilde bir kullanım söz konusudur.

 • I will not meet him again as long as I live. (Yaşadığım süre boyunca onunla bir daha görüşmeyeceğim.)

‘Boyunca’ anlamına gelecek şekilde bir kullanım söz konusudur.

 • I let you out as long as you come home early. (Eve erken gelmen şartıyla dışarı çıkmana izin veririm.)

Burada ise ‘şartıyla’ anlamına gelecek şekilde bir as long as kullanımı vardır.

So Long As / As Soon As Farkı

So long as kullanımı aynı as soon as kullanımı gibi… sürece’ anlamına gelir. So long as kullanımının farkı as long as’in daha resmi bir şekilde kullanılmasından kaynaklanır. İkiside günlük diyaloglarda kullanılabilir ancak as soon as kullandığınız zaman daha resmi ve daha ciddi bir dilde konuştuğunuzu söyleyebiliriz. Türkçede bazı cümleleri kurarken kullandığımız kelimeleri ortama ve diyaloga uygun olarak belirleriz. Bu kelimelerin doğru seçilmesi diyalogun resmiyetini belirler. Aynı türkçede olduğu gibi ingilizcede de bir cümle kurarken eğer daha ciddi ve kesin bir dille konuşmak istiyorsanız so long as yerine as soon as kullanmanız daha uygun olacaktır. İkisinin arasında herhangi bir anlam farklılığı yoktur. 

 • You can borrow some money from me so long as you pay it back. (Geri ödediğin sürece benden biraz ödünç para alabilirsin.)

Bu cümlede so long as kullanıldığı gibi as long as kullanımı da mümkündür. As long as kullandığınız takdirde cümleye biraz daha resmiyet katmış olacaksınız.

As Long As Kullanımı Cümle İçinde  / Örnekleri

Belki farkında değiliz ama as long as kullanımı hayatımızda çok büyük bir yere sahiptir. Günlük hayatta çoğu cümleyi kurmak için ‘sürece / -dığı takdirde / boyunca / şartıyla’ kelimelerinden, yani İngilizcedeki anlamıyla ‘as long as’ kalıbından yararlanırız. Günlük hayatta as long as kalıbını kullanarak kurabileceğiniz cümlelerden bazı örnekler paylaşacağız. 

 • Sağlıklı beslendiğiniz sürece daha uzun yaşarsınız. (You will live longer as long as you eat a healthy diet.)
 • Motosiklet kullanırken kaskını kullanmadığı sürece yaralanabilir.(You may get injured unless you wear a helmet while riding a motorcycle.)
 • Sokağa çıkma yasağı olduğu sürece insanların dışarı çıkmasına izin verilmiyor.(People are not allowed to go outside as long as there is a curfew in place.)
 • Önlem alınmadığı sürece korona insanlara bulaşmaya devam edecek.(Corona will continue to spread unless precautions are taken.)
 • Emniyet kemerini taktığın sürece araba kullanmana izin vereceğim. (I will allow you to drive as long as you wear a seatbelt.)
 • Türkiye bazı durumlarda gelişmeye devam ettiği sürece AB üyesi sayılacaktır.(Turkey will be considered an EU member as long as it continues to develop in certain situations.)

İlginizi çekebilir: MUCH MANY A LOT OF KONU ANLATIMI

AS LONG AS” BAĞLACI

Bağlaçlar, cümleler arasında bağlantı kurarak dilin akıcılığını sağlarlar. Bu bağlantılardan biri de “as long as” bağlacıdır. “As long as” ifadesi, bir şartın veya koşulun belirli bir süre boyunca geçerli olduğunu vurgular. Bu bağlaç, bir durumun devam ettiği sürece başka bir durumun gerçekleşebileceği anlamını taşır. Bu makalede, “as long as” bağlacının anlamını, kullanımını ve örnek cümlelerini inceleyeceğiz.

“As Long As” Bağlacının Anlamı

“As long as” ifadesi, Türkçe’de “oldukça,” “sürece,” “şartıyla” gibi anlamlar içerir. İki durum arasındaki bağlantıyı vurgular ve bir durumun devam etmesi durumunda diğer durumun gerçekleşebileceği mesajını verir.

“As Long As” Bağlacının Kullanımı

“As long as” bağlacı, genellikle olumlu bir şartın varlığında bir durumun devam edebileceği durumları ifade etmek için kullanılır. Bu bağlaç, bir durumun süresini, devamlılığını veya şartını vurgulamak için cümle içinde kullanılır. Örneğin:

 • I can work from home as long as I have a stable internet connection. (Stabil bir internet bağlantım olduğu sürece evden çalışabilirim.)

 • You can borrow my car as long as you promise to return it by tomorrow. (Aracımı yarın kadar geri getirmeyi taahhüt edersen, ödünç alabilirsin.)

Örnek Cümleler:

 1. I will support your decision as long as it aligns with our team’s goals. (Kararın, takımımızın hedefleriyle uyumlu olduğu sürece seni destekleyeceğim.)

 2. You can use my office for the meeting as long as you clean up afterward. (Toplantı için ofisimi kullanabilirsin, ancak sonrasında temizlik yaparsan.)

 3. As long as you complete the project on time, you will be rewarded. (Proje zamanında tamamlanırsa, ödüllendirileceksin.)

 4. You are welcome to join us for dinner as long as you let us know in advance. (Bize katılmak istiyorsan, önceden bize haber verirsen, akşam yemeğimize hoş geldin.)

“As long as” bağlacı, bağlamına göre farklı şekillerde kullanılabilir ve cümlelere esneklik katar. Kullanıcılar, bu bağlacı doğru bir şekilde uygulayarak, iletişimlerini daha etkili ve anlaşılır hale getirebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

As long as hangi tense

As long as ifadesi genellikle şartları ifade etmek için kullanılır ve genellikle “present simple” tense ile kullanılır.

User Avatar

Çağrı Dil Kursu

Çağrı Dil Okulu; yabancı dil öğretiminde yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerine sahip E. Diplomat ve Eğitimci Mustafa GÜRLEYİK öncülüğünde kurulmuştur. Yabancı Dil Kursu arayanlar için Çağrı Dil Okulu, geniş kurs yelpazesi, uygun fiyatları ve profesyonel dil öğretmenleri ile en iyi seçeneklerden biridir.

Düşüncelerini Paylaş

Hemen Ara