Asya Kıtasında Kaç Ülke Var ?

Şubat 27, 2024

Asya Kıtasında Kaç Ülke Var; Dünya üzerinde sahip olduğu yüz ölçüm ve nüfus bakımından dünyanın en büyük kıtası olan Asya kıtası, onlarca ülkeye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Rusya ve Çin gibi gelişmiş ülkelerin de bulunduğu Asya Kıtasında madencilik başta olmak üzere yer altı ve yer üstü kaynaklar da oldukça zengindir.

Süveyş Kanalı aracılığıyla Afrika Kıtasından, Akdeniz ve Karadeniz ile Avrupa Kıtasından ayrılmaktadır. Rusya ve Türkiye gibi içerisinde bulunan bazı ülke topraklarının bir bölümü Avrupa’da bulunmaktadır. Asya Kıtasında Kaç Ülke Var sorusunun cevabını ise güncel olarak takip etmek mümkündür. Çünkü Asya Kıtasında yer alan ülkelerin tamamı Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmemiştir.

İlginizi çekebilir: Afrika Hangi Dili Konuşuyor ?

Asya Kıtasında Kaç Ülke Var
Asya Kıtasında Kaç Ülke Var

Asya’da En Büyük Ülke

Asya Kıtası, toplam 53 ülkeyle önemli bir dil ve kültür zenginliğine sahip olan bir kıtadır. Bu 53 ülkenin 50’si Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilirken 3 ülke henüz Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmemiştir. Kabul edilmeyen 3 ülke ise; Kuzey Kıbrıs, Tayvan ve Karabağ’dır. Asya Kıtasının en büyük ülkesini ise Asya Kıtasında Kaç Ülke Var sorusuyla bulabilmek mümkündür. Asya Kıtasının yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi Rusya’dır.

Aynı zamanda dünyanın da yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi olan Rusya, 17.130.000 km2 lik bir alana sahiptir. Nüfus bakımından da 144.4 milyon kişiyle Asya Kıtasının toplam nüfusunun önemli bir kısmını kapsamaktadır.

Asya kıtasında kaç ülke var sorusunun yanıtlarındaki verilere göre Asya Kıtasının nüfus bakımından en büyük ülkesinin Çin olduğu görülmektedir. Toplam 4.1 milyar kişilik Asya nüfusunun 1.3 milyar kadar kişisini Çinliler oluşturmaktadır. Bu nüfus büyüklüğü de yaklaşık olarak Asya nüfusunun %31,35’ine tekabül etmektedir. Çin nüfusunun bu kadar fazla olması Asya Kıtasına başta dil ve kültür olmak üzere pek çok zenginliğin kazandırılmasını sağlamıştır.

Asya Kıtasının nüfus bakımındaki büyüklük sıralamasında Çin’in ardından 1.34 milyarlık nüfusuyla Hindistan takip etmektedir. Hindistan’da sahip olduğu tarihi, dili ve kültürüyle de Asya Kıtasına önemli bir zenginlik kazandırmaktadır. Bunların haricinde Asya Kıtasının en küçük ülkeleri arasında ise; Filistin, Bahreyn, Singapur ve Maldivler gibi ülkeler gelmektedir.

Asya Kıtasında Konuşulan Diller 

Asya Kıtası, dünyanın en büyük yüz ölçümüne ve nüfusuna sahip kıtası olması özelliğinin haricinde sınırları içerinde pek çok önemli zenginlikler de bulundurmaktadır. Bu zenginliklerden en önemlileri dünyanın en büyük dağı olan Everest Dağı ve dünyanın en alçak noktası olan Lut Gölü’dür.

Bu iki önemli zenginlik arama motorunda asya kıtasında kaç ülke var şeklinde sorgulama yapıldığında kolaylıkla çıkabilmektedir. Her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yapan bu doğal yapılar, Asya Kıtasının en önemli simgelerindendir. Asya Kıtasının doğal güzelliklerinin yanında ülkelerde konuşulan diller de kıtaya önemli bir tarih zenginliği bırakmaktadır.

Asya kıtasında kaç ülke var şeklinde yapılan araştırmalarla ülkelerin sahip oldukları ana diller ve kullanım açısından yaygın olan diller de bu sonuçlar arasından rahatlıkla bulunabilir. 53 ülkeye ev sahipliği yapan Asya Kıtası, dil ve kültür bakımından oldukça zengindir.

Diller bakımından da; Hami- Sami dilleri, Altay dilleri, Çin- Tibet dilleri, Hint-Avrupa dilleri gibi tüm dil kökeninden nüfusa sahiptir. Bu bakımdan Asya Kıtası içerisinde bulunan ülkelerin etkileşimde bulunması dillerin zenginleşmesine büyük ölçüde katkı sağlamıştır.

Ayrıca bu dil aileleri içerisinde Asya Kıtasında en çok konuşulan dil Çince’ dir. Aynı zamanda Çince, mevcut nüfus yoğunluğundan kaynaklı olarak dünya genelinde de en çok konuşulan dildir. Asya Kıtasında en çok konuşula diller bakımından ise Çince’ yi; İngilizce, Hintçe, Arapça ve Rusça gibi diller takip etmektedir.

Asya’daki Ülkeler

Asya kıtasında 49 ülke bulunmaktadır. İşte bu ülkelerin isimleri:

 1. Afganistan
 2. Bahreyn
 3. Bangladeş
 4. Bhutan
 5. Birleşik Arap Emirlikleri
 6. Brunei
 7. Çin
 8. Endonezya
 9. Filipinler
 10. Filistin
 11. Hindistan
 12. Irak
 13. İran
 14. Japonya
 15. Kamboçya
 16. Kazakistan
 17. Kırgızistan
 18. Kuzey Kore
 19. Güney Kore
 20. Kuveyt
 21. Lübnan
 22. Maldivler
 23. Malezya
 24. Moğolistan
 25. Myanmar (Burma)
 26. Nepal
 27. Umman
 28. Pakistan
 29. Katar
 30. Suudi Arabistan
 31. Singapur
 32. Sri Lanka
 33. Suriye
 34. Tacikistan
 35. Tayland
 36. Tayvan
 37. Türkmenistan
 38. Türkiye
 39. Ürdün
 40. Özbekistan
 41. Yemen
 42. Azerbaycan
 43. Ermenistan
 44. Gürcistan
 45. Tacikistan
 46. Türkmenistan
 47. Özbekistan
 48. Kazakistan
 49. Rusya (Asya kıtasının bir kısmı)

Asya’da Konuşulan Diller

ÜlkeKonuşulan Diller
AfganistanPeştuca, Farsça, Özbekçe, Türkmence, Paştuca
AzerbaycanAzerice
BahreynArapça
BangladeşBengalce
BhutanDzongkha
BruneiMalayca
KamboçyaKhmer
ÇinMandarin Çincesi, Kantonca, Wu, Min, Hakka
EndonezyaEndonezce
HindistanHintçe, Bengalce, Pencapça, Marathi, Tamilce, Teluguca, Gujarati, Kannada, Malayalamca
IrakArapça, Kürtçe
İranFarsça
İsrailİbranice, Arapça
JaponyaJaponca
ÜrdünArapça
KazakistanKazakça
KuveytArapça
KırgızistanKırgızca
LaosLao
LübnanArapça
MalezyaMalayca, Çince, Tamilce
MaldivlerDhivehi
MoğolistanMoğolca
Myanmar (Burma)Birmanca
NepalNepalce
Kuzey KoreKorece
UmmanArapça
PakistanUrduca, Pencapça, Sindhi, Peştuca, Balochi
FilipinlerFilipinince, Tagalog, Cebuano, Ilocano, Waray-Waray, Bikolano, Kapampangan, Hiligaynon, Pangasinan
KatarArapça
RusyaRusça
Suudi ArabistanArapça
Singapurİngilizce, Mandarin Çincesi, Malayca, Tamilce
Sri LankaSinhala, Tamilce
SuriyeArapça
TacikistanTacikçe
TaylandTayca
TürkiyeTürkçe
TürkmenistanTürkmence
Birleşik Arap EmirlikleriArapça
ÖzbekistanÖzbekçe
VietnamVietnamca
YemenArapça

Asyada Resmi Dili İngilizce Olan Ülkeler

Asya kıtasında resmi dili İngilizce olan bazı ülkelerin bir listesi:

ÜlkeBaşkentResmi Dil
HindistanYeni Delhiİngilizce, Hindi
SingapurSingapurİngilizce, Malayca, Çince, Tamil
FilipinlerManilaİngilizce, Filipino
Sri LankaColomboİngilizce, Sinhala, Tamil
Pakistanİslamabadİngilizce, Urdu
BangladeşDakkaİngilizce, Bengalce
MaldivlerMaléİngilizce, Dhivehi
BruneiBandar Seri Begawanİngilizce, Malayca

User Avatar

Çağrı Dil Kursu

Çağrı Dil Okulu; yabancı dil öğretiminde yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerine sahip E. Diplomat ve Eğitimci Mustafa GÜRLEYİK öncülüğünde kurulmuştur. Yabancı Dil Kursu arayanlar için Çağrı Dil Okulu, geniş kurs yelpazesi, uygun fiyatları ve profesyonel dil öğretmenleri ile en iyi seçeneklerden biridir.

Düşüncelerini Paylaş

Hemen Ara