Asya Kıtasında Kaç Ülke Var ?

Dünya üzerinde sahip olduğu yüz ölçüm ve nüfus bakımından dünyanın en büyük kıtası olan Asya kıtası, onlarca ülkeye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Rusya ve Çin gibi gelişmiş ülkelerin de bulunduğu Asya Kıtasında madencilik başta olmak üzere yer altı ve yer üstü kaynaklar da oldukça zengindir. Süveyş Kanalı aracılığıyla Afrika Kıtasından, Akdeniz ve Karadeniz ile Avrupa Kıtasından ayrılmaktadır. Rusya ve Türkiye gibi içerisinde bulunan bazı ülke topraklarının bir bölümü Avrupa’da bulunmaktadır. Asya kıtasında kaç ülke var sorusunun cevabını ise güncel olarak takip etmek mümkündür. Çünkü Asya Kıtasında yer alan ülkelerin tamamı Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmemiştir.

İlginizi çekebilir: Afrika Hangi Dili Konuşuyor ?

Asya’da En Büyük Ülke

Asya Kıtası, toplam 53 ülkeyle önemli bir dil ve kültür zenginliğine sahip olan bir kıtadır. Bu 53 ülkenin 50’si Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilirken 3 ülke henüz Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmemiştir. Kabul edilmeyen 3 ülke ise; Kuzey Kıbrıs, Tayvan ve Karabağ’dır. Asya Kıtasının en büyük ülkesini ise asya kıtasında kaç ülke var sorusuyla bulabilmek mümkündür. Asya Kıtasının yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi Rusya’dır. Aynı zamanda dünyanın da yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi olan Rusya, 17.130.000 km2 lik bir alana sahiptir. Nüfus bakımından da 144.4 milyon kişiyle Asya Kıtasının toplam nüfusunun önemli bir kısmını kapsamaktadır.

Asya kıtasında kaç ülke var sorusunun yanıtlarındaki verilere göre Asya Kıtasının nüfus bakımından en büyük ülkesinin Çin olduğu görülmektedir. Toplam 4.1 milyar kişilik Asya nüfusunun 1.3 milyar kadar kişisini Çinliler oluşturmaktadır. Bu nüfus büyüklüğü de yaklaşık olarak Asya nüfusunun %31,35’ine tekabül etmektedir. Çin nüfusunun bu kadar fazla olması Asya Kıtasına başta dil ve kültür olmak üzere pek çok zenginliğin kazandırılmasını sağlamıştır. Asya Kıtasının nüfus bakımındaki büyüklük sıralamasında Çin’in ardından 1.34 milyarlık nüfusuyla Hindistan takip etmektedir. Hindistan’da sahip olduğu tarihi, dili ve kültürüyle de Asya Kıtasına önemli bir zenginlik kazandırmaktadır. Bunların haricinde Asya Kıtasının en küçük ülkeleri arasında ise; Filistin, Bahreyn, Singapur ve Maldivler gibi ülkeler gelmektedir.

Asya Kıtasında Konuşulan Diller 

Asya Kıtası, dünyanın en büyük yüz ölçümüne ve nüfusuna sahip kıtası olması özelliğinin haricinde sınırları içerinde pek çok önemli zenginlikler de bulundurmaktadır. Bu zenginliklerden en önemlileri dünyanın en büyük dağı olan Everest Dağı ve dünyanın en alçak noktası olan Lut Gölü’dür. Bu iki önemli zenginlik arama motorunda asya kıtasında kaç ülke var şeklinde sorgulama yapıldığında kolaylıkla çıkabilmektedir. Her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yapan bu doğal yapılar, Asya Kıtasının en önemli simgelerindendir. Asya Kıtasının doğal güzelliklerinin yanında ülkelerde konuşulan diller de kıtaya önemli bir tarih zenginliği bırakmaktadır.

Asya kıtasında kaç ülke var şeklinde yapılan araştırmalarla ülkelerin sahip oldukları ana diller ve kullanım açısından yaygın olan diller de bu sonuçlar arasından rahatlıkla bulunabilir. 53 ülkeye ev sahipliği yapan Asya Kıtası, dil ve kültür bakımından oldukça zengindir. Diller bakımından da; Hami- Sami dilleri, Altay dilleri, Çin- Tibet dilleri, Hint-Avrupa dilleri gibi tüm dil kökeninden nüfusa sahiptir. Bu bakımdan Asya Kıtası içerisinde bulunan ülkelerin etkileşimde bulunması dillerin zenginleşmesine büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Ayrıca bu dil aileleri içerisinde Asya Kıtasında en çok konuşulan dil Çince’dir. Aynı zamanda Çince, mevcut nüfus yoğunluğundan kaynaklı olarak dünya genelinde de en çok konuşulan dildir. Asya Kıtasında en çok konuşula diller bakımından ise Çince’yi; İngilizce, Hintçe, Arapça ve Rusça gibi diller takip etmektedir.

Yorum yapın

Call Now Button