If Clause Type 1 Kullanımı

Yabancı dil özellikle ingilizce günümüzde çok popüler olan bir dildir. Bir insanın cv doldururken ingilizce biliyorum yazması dahi işe alımını büyük ölçüde etkilemektedir. Çoğu iş ilanlarında ingilizce bilinmesi şartı artmaktadır. İngilizce öğrenmek çokta zor değildir. İngilizcede bazı kelime kalıpları vardır. Bu yazıda If Clause Type 1 Kullanımı konusu ele alınmaktadır.

If Clause Type 1 Kullanımı

If clause type 1 kalıbı şart cümleleri içerisinde kullanılmaktadır. İngilizcede tıpkı if clause type 1 gibi bir çok kelime kalıbı bulunmaktadır. Bu durum ingilizce dilini daha kolay ve anlaşılır hale getirmektedir. Şart, koşul kalıpları sadece gerektiğinde cümle içinde yer almaktadır. If ile başlayan yan cümlede ıf özneden önce geliyorsa cümle bir virgülle ikiye ayrılır ve şart koşula bağlanmış olur. If clause type 1 kalıbında iki tür cümle kurulur. Bu cümlelerden biri ıf ile başlayan ve şartı belirtilen cümle diğeri ise koşulun gerçekleşmesi halinde oluşacak durumu belirten kalıptır. Koşul, şart ile birlikte bir durumun ya da eylemin nasıl gerçekleşeceğini anlatmaktadır.

Türkçede kullanılan bazı koşul şart cümleleri şöyle olmaktadır; Benimle gelirsen sana pasta alırım, ders çalışırsan sana sürpriz yaparım, evime gelirsen sana pastalar yaparım, beni üzersen seninle konuşmam, bana o elbiseyi alırsan seninle partiye gelirim.bana para verirsen sana masaj yaparım, dondurma alırsan sana yemek hazırlarım, bu yemeği bitirirsen sana şeker veririm, burayı temizlersen sana para veririm gibi şart ve koşul gerektiren cümlelerde kullanılır. Şart ve koşul cümleleri if clause type 1 kullanıldığında istenilen duygu ifade edilmiş olmaktadır. Bu konu için birde ingilizce örnekler verecek olursak; ıf you come with me I will give you money (benimle gelirsen sana para veririm) ıf you eat you food I will give you sugar (yemeğini yersen sana şeker veririm) İngilizce bakıldığında basit bir dildir. Bazı kelime kalıpları ile cümlelerde anlatılmak istenen, karşı tarafa kolaylıkla aktarılabilmektedir. Bu cümle kalıplarında aynı Türkçe de olduğu gibi önce şart eğer şart yerine getirilirse koşul belirtilmektedir.

Type 1 Kullanımı

Type 1 kalıbı günümüzde ya da gelecekte bir koşula bağlı olarak gerçekleşme olasılığı olan durumları belirtmekte kullanılmaktadır. Buna örnek verirsek; eğer yemeğini bitirirse bu şekerlerden yiyebilecek, eğer bana şarkı söylerse ona para verebilirim, eğer sıkı giyinirse hiç hasta olmayacak, eğer toka takarsa saçları onu rahatsız etmeyecek, eğer erken uyursa sabah kolay kalkabilecek, eğer para kazanırsa bana hediye alacak, eğer işleri biterse benimle alışverişe gelecek. Bu gibi cümleler için if clause type 1 işe yaramaktadır. Bu konuya ingilizce örnek verilecek olursa; ıf she songs to me ı can give her candy, ıf she studies ı can reward her. Type 1 kalıbı kullanımı bu şekildedir.

İlginizi çekebilir: İNGİLİZCE MÜLAKAT SORULARI VE CEVAPLARI

 

Yorum yapın

Call Now Button