İNGİLİZCE MÜLAKAT SORULARI VE CEVAPLARI

İngilizce mülakat soruları ve cevapları; iş, burs ve okul başvurularınızda karşınıza gelmesi muhtemel soruların önceden pratiğini yapmak adına yararlı olacaktır. Siz de İngilizce mülakatlarınız için İngilizce mülakat soruları ve cevapları yazımızı okuyabilirsiniz.

İngilizce mülakatlarda olabildiğince sakin olmalı, mülakatı yöneten kişinin sorularına kısa ve öz cevaplar vermelisiniz. İngilizce mülakat soruları ve cevapları için önemli olan sakin kalarak dürüst ve tutarlı cevaplar vermektir.

İngilizce Yaz Kampı

Çıkması Muhtemel İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

1. Tell me about yourself (Bana kendinizden bahsedin): Mülakatı gerçekleştirenler sizi esas sorulara girmeden önce kısaca tanımak isteyeceklerdir. Bu bölümde öz geçmişiniz yeri kısaca iş tecrübelerinizden ve başvurduğunuz iş ile ilgili motivasyonunuzdan bahsedebilirsiniz. Karşınızdakileri detayları boğmak İngilizce mülakat soruları ve cevapları için yarar sağlamayacaktır.

            “I am graduated from the University of Oxford and I have worked in different fields associated with the government. I am currently working in the Department of Landscape in Birmingham City Council. I am an energetic and persuasive communicator and already excited about having an opportunity to work in your company.

            (Oxford Üniversitesinden mezun oldum ve hükümetle ilişkili pek çok alanda görev aldım. Şu anda Birmingham Belediyesi Peyzaj Müdürlüğünde çalışmaktayım. Enerjik ve ikna edici bir iletişimciyim ve şimdiden şirketinizde çalışma fırsatını elde ettiğim için heyecanlıyım.)

2. Why do you want to leave your current role? (Neden mevcut işinizden ayrılmak istiyorsunuz?): Burada mevcut işiniz ve konumuz hakkında kötü eleştirilere yer vermemeli, patronunuzu kötülememelisiniz. Aksi takdirde mülakatı yapan kişi ileride buradan ayrıldığınızda da yine patronunuzla ilgili kötü yorumlar yapabileceğiniz fikrine kapılacaktır.

            “I have learned a lot from my current role and I guess that I have got enough experience in this field. I am always a challenge-chase person who tries to reach the top. I would like to gain new skills within your company and improve myself.

            (Mevcut işimden birçok şey öğrendim ve sanıyorum ki bu alanda yeterince tecrübe edindim. Her zaman zirveye oynayıp mücadele peşinde koşan birisiyim. Şirketiniz bünyesinde yeni yetenekler edinmek ve kendimi geliştirmek istiyorum.)

3. What is your biggest weakness? (En büyük zayıflığınız nedir?): İngilizce mülakat soruları ve cevapları alanında bu soruya verilen cevaplar klasiktir. Genellikle çoğu başvuru sahibi işveren tarafından bir zayıflık olarak algılanmayacak cevaplar verir.  

İngilizce Yaz Kampı

            “My greatest weakness is being seriously absorbed by my work. I focus on my agenda and slightly lose my awareness of daily life. I believe that I can overcome this situation.

            (En büyük zayıflığım işime çok fazla odaklanmam. Gündemime odaklanıyor ve gündelik hayata olan farkındalığımı neredeyse kaybediyorum. İnanıyorum ki bunun üstesinden gelebilirim.)

4. What salary do you expect? (Ne kadar maaş bekliyorsunuz?): Doğrudan bir sayı vermekten kaçının. Karşınızdakinin sizi para avcısı biri olarak görmesini istemezsiniz. Bunun yerini maaşı bir odak olarak değil bir ödül aracı ve motivasyon artırıcı olarak gördüğünüzü belirtebilirsiniz.

            “My main interest in applying for this role is not based on salary. I am more interested in the work itself. A fair salary would push me to work in a way that I can help you more. I would like to be paid as much as that my previous experiences are considered.

            (Bu pozisyona başvurmamdaki ilgim, maaş üzerine değil. Daha ziyade işin kendisiyle ilgileniyorum. Adil bir maaş beni size daha fazla olmak üzere şevklendirecektir. Önceki tecrübelerim dikkate alındığı nispette ödeme almak istemekteyim.)

5. Where do you see yourself in 5 years? (5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?): İngilizce mülakat soruları ve cevapları içinde sizi vezir ya da rezil edebilecek sorulardan biridir bu. Bu soruya “Şu anda bulunduğunuz yerde.” ya da “Patronun koltuğunda.” şeklinde ukalaca cevaplar vermek yerine başvurduğunuz pozisyonun size katacağı tecrübeler ve yetenekler dahilinde cevap vermeniz yararlı olacaktır.

            “In 5 years, I would like to be an established member in this company after gaining important skills. A high role that I can serve the company much better would suit both my goals and you company’s purposes.

            (5 yıl sonra önemli yetenekler kazandıktan sonra kendimi şirketinizin köklü bir üyesi olarak görüyorum. Şirketinize daha iyi hizmet edebileceğim yüksek bir pozisyon hem benim hedeflerime hem de şirketiniz amaçlarına uygun olacaktır.)

Unutmayın ki İngilizce mülakat soruları ve cevapları kapsamında dikkat etmeniz gereken karşınızdakini gereksiz detaylara boğmamak ve kendiniz olmaktır. Bu sayede karşınızdaki kolayca ikna edebiliriniz. Şans sizinle olsun.

İlginizi çekebilir: P İLE BAŞLAYAN İNGİLİZCE KELİMELER

 

Yorum yapın

Call Now Button