İngilizce Mail Kalıpları

İngilizcede en çok merak edilen konulardan biri, bir e-mail e nasıl başlamak gerektiğidir. Mail yazmaya başlarken bazı ingilizce mail kalıpları sayesinde daha resmi veya daha günlük bir dil kullanırız. Resmi ingilizce mail yazarken kullanacağımız kalıplar dünya genelinde kullanılan benzer kalıplardır. Okullarda, şirketlerde, mülakat zaman ayarlamalarında ve daha birçok yerde kullanabileceğiniz bu ingilizce mail kalıpları sayesinde, mailinizi alacak kişinin hoşnut olmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Must Have To Farkı

İngilizce Mail Örnekleri

Bu yazıda ingilizce mail örnekleri türkçe açıklamalı bir şekilde vereceğiz. İngilizce mail yazmak artık kabusunuz olmasın. Vereceğimiz ingilizce mail kalıpları sayesinde kolayca bir ingilizce mail nasıl yazılır öğreneceksiniz. İngilizce resmi mail kalıpları örneğiyle başlayalım; 

İlk olarak maile bir hitap kelimesi ile başlangıç yapmalıyız. Başlayabileceğimiz kalıplar şunlardır;

 

Resmi Hitap Şekilleri Türkçe Anlamları
Dear Madam Sayın Bayan
Dear Sir Sayın Beyefendi
Dear Sir / Madam Eğer Cinsiyetini Bilmiyorsanız
To whom it may concern İlgili kişiye
Dear Mr. Stinson Erkekse
Dear Mrs. Stinson Evli bir kadınsa
Dear Miss Stinson Bekar bir kadınsa

İngilizce Mail Yazma

Mailinizi yazmaya bir hitap kalıbını kullanarak başladınız, peki nasıl devam edeceksiniz? Resmi mail ingilizce yazılmak istenirse uyulması gereken kurallar genel olarak aynıdır. İngilizce mail kalıpları değişmez, aynı kalıpları kullanarak dünyanın her yerinden insanlara resmi ingilizce mailler gönderebilirsiniz.

Hitap kalıbının ardından maile giriş yapalım. Kullanabileceğiniz bazı kalıplar:

  • I am writing to tell you…(Size bunu söylemek için yazıyorum…)
  • I am contacting you to tell…(Size bunu söylemek için kontakt kuruyorum…)
  • I would like to inform you…(Sizin bu konuda bilgilendirmek isterim…)
  • I am writing to you on behalf of…

kalıpları ile mailinize giriş yapabilirsiniz. Dilediğiniz konudan açık ve anlaşılır bir şekilde bahsettikten sonra ingilizce mail sonu için kullanacağınız kalıbı belirlemeniz gerekir. İngilizce mail sonu kalıpları ise şu şekildedir;

  • Yours faithfully (Saygılarımla)
  • Yours sincerely (Saygılarımla)
  • Kind Regards (Kibar Dileklerimle)
  • Best Regards (En İyi Dileklerimle)
  • Regards (Saygılar)
  • Respectfully yours (Saygılarımla)

İngilizce E-mail Örnekleri İnformal

İnformal mailler atarken yine ingilizce mail kalıpları kullanırız. Bu kalıplar günlük hayatta sürekli işimize yarayacak olan kalıplardır. E-mailler günümüzde en çok kullanılan iletişim araçlarından biri olmak ile birlikte, hızlı ve güvenlidir. Konuşmaların depolanması, kolayca ulaşılabilir olması, resim, video ve belge göndermeye uygun olması, milyonlarca insan tarafından neden tercih edildiğini açıkça ortaya koymaktadır. 

İnformal mailleri genelde samimi olduğunuz kişilere gönderirsiniz. Bu kişilere soyadlarıyla hitap etmenize gerek yoktur. Mail sonunda saygılarınızı belirtmenize gerek yoktur. İnformal bir maile başlarken Dear …, olarak başlayabilirsiniz. Sevgili …. anlamına gelen bu kalıp sizi mailde daha samimi gösterecektir. Niyetinizi mailde belirttikten sonra ise maili Love, (Sevgiyle,) veya Sincerely (İçtenlikle) şeklinde bitirebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Almanca Soru Zamirleri

Yorum yapın

Call Now Button