İsveççe Konuşan Ülkeler

İsveççe konuşan ülkeler Dünya üzerinde çok az bir nüfusa sahiptir. İsveç vatandaşları dışında ise bu oran çok daha azdır.

İsveç’te yaşayan 9 milyon kişi tarafından konuşulan İsveççe, 8 milyon İsveçlinin ana dili ve 1 milyon göçmenin ikinci dilidir. İsveççe, Finlandiya nüfusunun %5.5’inin (290.000) ana dilidir. Anadili Fince konuşanlar arasında ikinci veya üçüncü dil olarak da konuşulur. Estonya nüfusunun %2’si (26.000) İsveççe konuşmaktadır. İstatistiklere göre, 67.000 ABD vatandaşı ve diğer ülkelere göç etmiş yaklaşık 200.000 İsveçli dahil olmak üzere dünya çapında toplam 9.6 milyon insan İsveççe konuşuyor.

İsveççe konuşan ülkeler araştırmasında ortaya çıkan geçmişte İsveç bugün olduğundan daha fazla toprak işgal ettiğidir. Bu nedenle, bir ülkenin modern dil bağlamı, tarihsel dil bağlamından çok farklıdır. İsveç’in resmi dili olarak kabul edilen İsveççe, 14. Ve 15. yüzyıllarda Eski İskandinav’dan evirilmiştir. Dil, ülkenin farklı yerlerinde konuşulan birkaç lehçeye sahiptir. İsveççe konuşulan ve de  resmi olarak tanınan azınlık sayılan  dilleri Fince, Meänkieli, Yidiş, Sami ve Romani’dir. İkinci Dünya Savaşı’ndan önceki zamanlarda ise Almanca, İsveç’in en önemli sayılan yabancı diliydi. Daha sonra İngilizce, ülkede kullanılan ana yabancı dil olarak Almancanın yerini aldı.

İsveççe’nin Diğer Dillerden Farkı

İsveççe konuşan ülkeler İsveç ve Finlandiya’dır.

İsveççe, İsveç’in resmi dilidir ve ülkede saygı duyulur. İsveç nüfusunun neredeyse tamamı İsveççe konuşur, çoğu İsveççeyi ilk dilleri ve geri kalanı ikinci dilleri olarak konuşur. İsveççe, Norveççe ve Danca’ya çok benzeyen bir Kuzey Germen dilidir. Dil ayrıca Finlandiya’da resmi statü kazanmıştır ve Fin İsveçliler tarafından konuşulmaktadır. İsveççe başka ülkelerde de İsveçliler tarafından konuşulmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde İsveç asıllı 500.000 kişi İsveççe konuşmaktadır.

İlginizi çekebilir: Almanca Öğrenmek Kolay mı ?

İsveççe, Kuzey Germen dilinin Hint-Avrupa dil ailesine aittir. Norveççe, Danca ve Almanca İsveççe ile akraba diller. İsveççe’de ayrıca birçok ödünç kelime vardır, örneğin Fransızca’dan çok fazla kelime bulunmaktadır.. İsveççe fiiller zamanlara ayrılır. İki tür nominal ifade vardır. Sıfat bu cümlelerden türetilmiştir. İsveççe birçok edat kullanır ve kelime sırası kurallara dayanır. Finlandiya’da konuşulan İsveççe Finlandiya İsveççesi olarak bilinir. Finlandiya İsveççesi, ülkede kullanılan İsveççeden telaffuz yönünden farklılıklar gösterir. İsveççe telaffuz kurallara dayanmaktadır.

Güney ve batı Finlandiya da dahil olmak üzere 9 milyondan fazla İsveç vatandaşı İsveççe konuşmaktadır. Dil, bir problem hakkında iletişim kurmada ve konuşmada en önemli faktörlerden biridir. İsviçre alfabesi kulağa karmaşık gelebilir, ancak kelime yapısına dikkat ederseniz öğrenmesi kolaydır.

  • 31 farklı harften oluşan İsveç alfabesinin Türk dili ile bazı benzerlikleri vardır.
  • Her harfin okunuşu ve anlamı farklıdır.
  • Dil öğrenirken sorun yaşamamak için anlamına ve telaffuzuna da dikkat etmekte fayda var.
  •  Pratik, sözlük yardımı ve kelime pratiği ile bir dil öğrenmek kolaydır.

Resmi Dili İsveççe Olan Ülkeler

İsveççe İsveç dışında sadece Finlandiya’da resmi dil olarak konuşulmaktadır. İsveççe konuşan ülkeler sadece İsveç ve Finlandiya’dır.

İsveç’te 5 farklı azınlık dil resmi olarak tanınmıştır . Bu diller ;

Fince

Fince, İsveç’te nesillerdir Finliler tarafından konuşulmaktadır. Fince’nin yüzyıllardır İsveç Krallığı’nın bir paçasıdır.Bu durum Fince’yi İsveç’teki en eski azınlık dillerinden biri haline getiriyor. İsveç nüfusunun yaklaşık %5’i Fincedir ve Finlandiya’da yaklaşık 70.000 kişi konuşur. Fince konuşan İsveçlilerin çoğu (yaklaşık 16.000) Norbotten’de yaşıyor.

Meänkieli

Meänkieli, Fince ile yakından ilişkili bir Fin dilidir ve genellikle bir Fin lehçesi olarak kabul edilir. Bu dil İsveç’in Torne Valley bölgesinde 40.000 ve 70.000 kişi tarafından konuşulmaktadır

Sami

Sami dili, kuzey İskandinavya’daki Sami halkı tarafından konuşulmaktadır. Bu diller Ural dilleridir. Sami, Fince, İsveççe vb. Almancadan ödünç alınmış çok sayıda kelime içerir. İsveç’te üç farklı Sami dili konuşulmaktadır. İsveç’te yaşayan 15.000 ila 20.000 Sami’den yaklaşık 9.000’i bu dilleri konuşuyor.

Romani

Roman dilleri, Romanların konuştuğu dillerdir. Bu insanlar aslen kuzey Hindistan’dan göçebe bir gruptur. Roman dilleri Hint-Aryan’dır ve kuzey Hindistan’da konuşulan dillerle yakından ilişkilidir.

Eskenazi Dili

Aşkenaz Yahudileri 18. yüzyıldan sonra ülkeye göç etmiş ve ülkeye Yidiş dilini tanıtmıştır. Dil, İbrani alfabesinin türevleri kullanılarak yazılmıştır. İsveç hükümeti ülkede bu dilin korunmasına büyük önem veriyor. İsveç’teki Yidiş konuşanların çoğu yetişkindir. İsveç’teki 20.000 Yahudi’den 2.000 ila 6.000’i Yidiş hakkında çok az şey biliyor.

Yorum yapın

Call Now Button