Simple Present Tense Örnekler

Simple present tense İngilizce de basit geniş zaman olarak kullanılmaktadır. Türkçe’deki geniş zaman kipiyle de oldukça benzerlik gösteren simple present tense konu anlatımı olarak; bir işin ne zaman yapıldığını anlatır. Bu yapılan iş her zaman için geçerli olmalıdır. Günlük rutin şeyleri anlatırken de simple present tense kullanılmaktadır. Simple present tense konu anlatımı olarak oldukça basittir. Örneğin; her gün dişlerimi fırçalarım ya da her gün okula giderim gibi her zaman ve günlük rutin olarak yapılan işler simple present tense ile kullanılmaktadır. Simple present tense örnekler ;

 • Genel doğrular: herkes için kabul edilen ve değişmeyen doğrular da simple present tense ile cümle kurulumu yapılır. Örneğin; güneşin doğuşu; suyun 100 derece kaynadığı gibi doğa olayları ve bilimsel gerçekler.
 • Günlük rutin alışkanlıklar, hobiler ya da fobiler: Hayatımızda korktuğumuz ya da sevdiğimiz şeyler genel anlamda değişmemektedir. Rutin dediğimiz davranışlarda da bir değişiklik çok söz konusu olmadığından burada da simple present tense kullanılır. Örneğin; dişlerimi fırçalarım, böceklerden tiksinirim, kamp yapmayı severim gibi.
 • Ulaşım araçlarının tarih ve saatlerinden, tiyatro ve sinema gibi aktivitelerin tarih ve saatlerinden bahsedilirken: buradaki tek fark; şimdiki zamanda değil gelecek zaman anlamı taşıdığını ifade etmektir.
 • Hikaye ya da masal anlatımlarında: Türkçe’de de hikaye ya da masal anlatımlarında anlatıcı -er -ar eki kullanmaktadır. İşte İngilizce’de de simple present tense bu çekim ekini karşılamaktadır. Örneğin; prenses ayakkabısını düşürür gibi.
 • Görev verirken: birisine bir görev ya da talimat verirken simple present tense kullanılmaktadır. Yap, et, oku gibi eylemler simple present cümle yapısıyla kullanılmaktadır.

Simple Present Tense Örnekler

Simple Present Tense Örnekler inceleyetek cümle kurmak İngilizce’deki diğer zaman dilimlerine göre çok daha kolaydır. Cümleler genel olarak şu yapıda oluşur: Özne (subject) + yüklem (verb) + nesne (object). Bu kural simple present tense için hiçbir zaman değişmemektedir.

Olumlu cümle kurulurken I, you, we, they yani birinci tekil ve çoğul öznelerinde yüklem hiçbir ek almaz; olduğu gibi kullanılır. He, she, it yani üçüncü tekil öznelerinde ise  yüklem -s takısı almaktadır. Örnek olarak;

 • I love you
 • He loveS you.

Yüklem sonuna gelen -s takıları farklılık gösterebilmektedir. Sonu y ile biten yüklemlerde -s takısı yerine -ies takısı gelmektedir (studies, cries gibi). Sonu -ch, -sh, -ss, -o ile biten yüklemlere de -s takısı yerine -es takısı gelmektedir (goes gibi).

Olumsuz cümle kurulurken de; özneden sonra yardımcı yüklem gelmektedir. Özne + do/does (yardımcı yüklem) + yüklem + nesne şeklinde kurulur. I, you, we, they öznelerinden sonra don’t (do not) eki gelip sonrasında yüklem gelir. He, she, it öznelerinden sonra ise doesn’t (does not) eki gelip sonrasında yüklem gelir. Örnek;

 • I don’t love you.
 • He doesn’t love you.

Soru cümlelerinde ise; do/does yardımcı yüklemleri özneden önce gelir. Geri kalan cümle düzeni aynıdır. Yani; do/does + özne + yüklem + nesne. Yüklem hiçbir ek takı almaz. Örnek olarak;

 • Do you love cat?
 • Does she love cat?

İlginizi çekebilir: X HARFİ İLE BAŞLAYAN İNGİLİZCE KELİMELER

 

Yorum yapın

Call Now Button