TOEFL Nedir Ne İşe Yarar ?

Şubat 28, 2024

TOEFL nedir ne işe yarar? Yurt dışında eğitim görmek isteyen veya yaşamayı amaçlayan kişilerin İngilizce diline ne kadar hakim olduklarını göstermek için girdikleri bir sınavdır. Bunun yanı sıra TOEFL, sadece yurtdışıyla sınırlı kalan bir sınav olmamaktadır; ülkemizde var olan eğitim kurumları da İngilizce yeterlilik belgesi olarak TOEFL’ı gerekli koşul şartı olarak talep edebilmektedir.

Ayrıca pek çok özel şirket de işe alım sırasında TOEFL belgesi istemektedir. TOEFL sınav sistemi, dört bölümden oluşmaktadır ve  her bir bölüm 30 puan üzerinden hesaplanır. Toplam üst sınır olarak 120 puan alınabilmektedir. İnternet ağı sistemi üzerinden gerçekleştirilen sınav, hem otomatik okuyucular, hem de görevli kişiler  tarafından okunmaktadır.

İlginizi çekebilir: İngilizce Meslek Tanıtımı

İki haftada bir olacak şekilde TOEFL sınavı tekrarlanmaktadır.  Dünyadaki 165 ülkede aktif bir şekilde düzenlenen bu sınava istediğiniz zamanda, istediğiniz kadar girebilmektesinizdir. TOEFL IBT sınavı başvuruları için internet üzerinden  www.ets.org adresi üzerinden online olarak başvuru sağlayabilirsiniz.

Kayıt zamanı sınav için başvuru yaptığınız tarihten 7 gün önce kapanmaktadır; Bu yüzden işlemlerinizi dikkatli yapmanız gerekir. Zamanı olmayıp geç kayıt yaptırmak isteyenler kişiler, sınava girecekleri tarihten 4 gün önceden kayıt işlemi yapabilirler. Ancak bu kişiler için  mevzuat,  geç kayıt ücreti istemektedir.

TOEFL Nedir
TOEFL

TOEFL sınavı Ne Zaman 2024

TOEFL IBT ülkemiz ve diğer ülkeler arasında en çok girilen İngilizce sınavı olduğunu TOEFL nedir ne işe yarar ? Sorusu ile cevaplamıştık. Durum böyle olunca TOEFL sınav tarihleri hakkında çok fazla soru gelebilmektedir. TOEFL sınav tarihleri, seçmiş olacağınız sınav merkezi ve tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Ülkemizde özellikle, Ankara, İstanbul ve İzmir’ de neredeyse her hafta bu sınav yapılmaktadır. Yapmanız gereken sınav merkezleri ile iletişime geçip tarih belirlemektir. Ancak belirtmekte fayda var ki,  TOEFL kontenjanlı bir sınavdır.

Yani özetle, sınav girmeyi düşündüğünüz tarih zamanında sınav merkezinin kontenjanı dolmuş olabilir, bu sebeple de sınava başvuru yapamazsınız. Onun için dikkatli ve hızlı olmanızda fayda var. TOEFL IBT sınavları,  ETS firması tarafından gerçekleştirilir.  ETS’ nin web sitesinden sınav tarihleri 4-5 aylık periyotlar olacak şekilde yayınlanmaktadır. 

TOEFL Sınavına Nasıl Çalışılır ?

TOEFL sınavına girmeye karar vermiş kişilerin öncelikle bu sınavın ne yapıda bir sınav olduğunu, neler için gerektiğini, sisteminin ne olduğunu ve puan hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenmeleri gereklidir. Bu yüzden TOEFL nedir ne işe yarar ? sorusu ile yukarıda belirttiğimiz hususlara özen göstermenizde faydalı olmaktadır.

Sınav sürecini ele alan ETS şirketinin, TOEFL sınavına giren adayların ortalama İngilizce seviyelerini “intermediate” ve “advanced” olarak belirttiğini göz önünde tuttuğumuzda bu sınavın “beginner” ve “elementary” seviyesinde olan adaylar için uygun olmadığını söylemek mümkündür.

TOEFL sınavı dört İngilizce becerisi olan, reading, listening, speaking ve writing kısımlarının tümünü ölçtüğünü dikkate alırsanız sınav çalışma sürecinin ne ölçüde, nasıl olması gerektiği hakkında da genel bir bilgi sahip olabilirsiniz. Dolayısı ile sadece grammer veya yalnızca bir beceriniz üzerine yoğunlaşmak başarı getirmeyecektir. Tüm becerilerinizi geliştirecek bir strateji oluşturmanız gerekir.

TOEFL Sonucu Ne Zaman Açıklanır ?

TOEFL nedir ne işe yarar ? başlığı ile başladığımız yazının, konuyla alakalı olarak sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına da değinirsek; olduğunuz sınav tarihinden yaklaşık 10 gün sonra, puanlarınızın ne zaman hazır olduğunu bildiren bir gmail iletisi alacaksınız.  Gelen e-posta bildirimden sonra puanlarınızı görüntülemek için ana sayfanızda “Puanları Görüntüle”ye tıklayabilirsiniz. Resmi Puan Raporları, girmiş olduğunuz sınav tarihinizden ortalama 13 gün sonra puanınızı alacak kurumlara gönderilir.

İlginizi çekebilir: İngilizce Doğum Günü Mesajları

User Avatar

Çağrı Dil Kursu

Çağrı Dil Okulu; yabancı dil öğretiminde yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerine sahip E. Diplomat ve Eğitimci Mustafa GÜRLEYİK öncülüğünde kurulmuştur. Yabancı Dil Kursu arayanlar için Çağrı Dil Okulu, geniş kurs yelpazesi, uygun fiyatları ve profesyonel dil öğretmenleri ile en iyi seçeneklerden biridir.

Düşüncelerini Paylaş

Hemen Ara