Verimli Ders Çalışma : 5 Maddede Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Bu yazımızda Verimli Ders Çalışma : 5 Maddede Verimli Ders Çalışma Teknikleri konusuna değineceğiz. Okulların açılması ve eğitim öğretimin başlaması ile öğrencilerimiz harıl harıl ders çalışmaya başladı. Öğrenilmesi gereken bilginin çok fazla olması,  dikkat dağıtan unsurların çok sayıda olması  ve ders çalışma zamanının kısıtlı olması öğrencilerinin aklına şu soruyu getiriyor : Verimli Ders Çalışma : 5 Maddede Verimli Ders Çalışma Teknikleri nelerdir ? Çağrı Yabancı Dil ve Ankara ingilizce kursu olarak sizlere 5 maddeden oluşan verimli ders çalışma yöntemleri yazısını hazırladık.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

  • Hedef koyun ve hedefe yönelik çalışın.

Öncelikle kendinize bir hedef koyun, çünkü bu sizi motive edecektir ve hedefe yönelik çalışmanız hem çok daha verimli hemde sizi çok daha başarılı kılacak bir yöntem olacaktır.  Kendinize koyabileceğiniz hedefler, ileride yapmak istediğiniz iş olsun mümkünse. Yani öncelikle bir hayal kurun, sonra o hayali ileriye dönük bir hedefiniz olarak belirleyin ve o hedefe ulaşmak , böylece o hayali gerçekleştirmiş olmak için çalışın. İstediğiniz bir şeye yönelik çalışacağınız için çalışma öncesinde, çalışma sırasında  ve aslında her daim sizi çalışma konusunda motive edecektir. Hedefe giden yolda çekilen çile kutsaldır düşüncesi ile yaklaşırsanız olaya, çalışma konusundaki azminizin, hevesinizin ve süre bazında dayanıklılığınızın arttığını göreceksiniz. Ayrıca çalıştığınız her dakika hedefinize ulaşmaya biraz daha yakınlaşmış olma hissi sizi motive edecektir.

  • Bir çalışma planı yapın

Verimli ders çalışma programı hazırlayın. Eğer planlı programlı giderseniz ne zaman neyi yapacağınız belli olur bu sayede hem zamanı verimli kullanırsınız hem de atladığınız, unuttuğunuz bir şey olmaz. Bu sebepten ötürü kendinize, uyabileceğiniz bir çalışma planı hazırlamayı görev haline getirin. Ayrıca bir verimli ders çalışma kontrol listesi de oluşturabilirsiniz.

  • Kendinize uygun bir çalışma ortamı hazırlayın

Çalışacağınız yer çok önemli bir unsurdur. Rahat olacağınız, çalışmanızın bölünmeyeceği, ses ve sıcaklık gibi dış etkenlerden minimum düzeyde etkileneceğiniz bir çalışma ortamı yaratın kendinize. Orası sizin özel alanınız olsun ve mümkünse sizden başkası müdahale edemesin. Ayrıca siz ders çalışırken eğer size ders anlatan birisi yoksa mümkünse yalnız olun. Ayrıca verimli ders çalışma saatleri hakkında bilgi edinmeye çalışın, vücudun en dinç, beynin en zinde olduğu saatleri keşfedin.

  • Dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin

Öncelikle ders çalışmadan önce ders dışındaki konuları bir süreliğine kafanızdan çıkartın ve yapacağınız işe odaklanın. Böylece çalışma esnasındada kafanız başka konularla meşgul olmasın ki, daha iyi öğrenebilesiniz. Bu sebeple çalışma ortamınızın sessiz olmasıda çok önemli bir unsurdur. Mümkünse televizyonun kapalı olduğu ve müzik sesi olmayan bir yerde çalışın. Ayrıca dikkatinizi dağıtacak ve sizi sohbete tutacak biriside bulunmasın çalışma ortamınızda ve bir gözünüz telefonunuzda olmasın, çalışma süresince çok önemli bir durum yoksa eğer telefonunuz hem sessizde hemde gözünüzün takılmayacağı bir yerde olsun.

  • Önemli yerleri vurgulayın!

Ders çalışırken tüm kitabı ezberlemenizi gerektiren bir durum yok. Verimli ders çalışma yolları ile daha iyi bir çalışma içerisinde olabilirsiniz. Çok gereksiz olan yerleri yok sayabilir ve hedefinize yönelik olan, önemli yerlerin üzerinde durabilirsiniz. Bu konuda ayrıca fosforlu kalem kullanabilirsiniz. Önem derecesini 3 dereceye ayırarak, her dereceyi temsilen her derece için farklı birer renkte fosforlu kalem belirleyip ona göre önemli yerleri fosforlu kalemle belirlersek aynı zamanda o yerlerin ne kadar önem arz ettiğinide görmüş oluruz. Faydalı olan bu çalışmayı yapmanızı tavsiye ederiz.

Verimli ders çalışma teknikleri, yöntemleri, programı, kontrol listesi, programı örneği, slayt, yolları, saatleri hakkındaki yazımızı faydalı bulduysanız lütfen paylaşınız. İngilizce kelime ezberleme teknikleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Call Now Button