Fransızca Günler

Fransızca günler konusu Fransızca eğitimlerinin en eğlenceli konuları arasındadır. Fransızca günlerin ezberlenmesinden sonra bir çok eğlenceli diyalog oluşturulabilinir. Yeni öğrenilen bir lisanda ilk başlarda cümle kurmak biraz zor olabilir. Fakat Fransızca günler konulu, kalıp cümlelerin olması sizi bu konuda biraz da olsa rahatlatacaktır. İçerisinde Fransızca günler ve aylar geçen bir çok kalıp cümle vardır. Günlerin ezberlenmesi sırasında kalıp cümlelerinde ezberlenmesi oldukça faydalı olacaktır. Fransızcada günler tablosunu yazımızın devamında bulabilirsiniz. Fransızca öğrenmek isteyenler için tablomuz etkili bir öğrenme şekli olacaktır.

Fransızca günlerin ezberlenmesi çok da zor değildir. Her ezberlenmesi gereken konu gibi sadece biraz tekrara muhtaçtır. Günlerin sürekli tekrar edilmesi oldukça önemlidir. Hatta gün içerisinde akla gelindikçe tekrar edilmesi son derece değerlidir. Bazen arada kopukluklar olabilir fakat her kopukluktan sonra ezber biraz daha güçlendirilebilinir.

Fransızca günler ve okunuşları ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Özellikle telaffuzlara dikkat etmeniz de oldukça yarar olduğunu düşünmekteyiz. Tekrar yaparken telaffuzlara oldukça önem göstermeniz yararınıza olacaktır.

 • Pazartesi = lundi = löndï
 • Sali = mardi = mardi
 • Carsamba = mercredi = meRkRödi
 • Persembe = jeudi = jödi
 • Cuma = vendredi = vondrödi
 • Cumartesi = samedi = samdi
 • Pazar = dimanche = dimon$
 • avant heir avan’tieğ evvelki gün
 • heir i’eğ dün
 • aujourd’hui ojoğ’duvi bugün
 • ce soir sö suağ bu akşam
 • demain dömaa yarın
 • le lendemain lö löndema’ öbür gün

Fransızca Günler Şarkı

İngilizce eğitimleri sırasında alfabenin öğretilmesi konusunda, İngilizce alfabe şarkısının olduğunu duymuşsunuzdur. Çoğu kişi ritimli olarak İngilizce alfabesini bu şekilde öğrenmiştir. Ayrıca ezberlenmek istenilen konuların ritim ile bağdaştırılarak ezberlenmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Fransızca günler konusunda da böyle bir durum söz konusudur. Fransızca günler şarkı halinde ezberlenebilir. Hatta çoğu insan bu şekilde ezberlemeyi tercih edebilir. Birçok insan Fransızca günler ve okunuşları konusunda başarılı olmalarını şarkı ile öğrenmelerine bağlamaktadır. Fransızca günler sesli ve ritimli olarak sürekli duyulduğunda ezberlemeyi kolaylaştırıyor olabilir. Aynı durum Fransızca aylar konusunda da geçerlidir. Fransızca ayları bir çok insan şarkı olarak ezberleyebilmektedir. Fransızca günler ve aylar ezberleme konusunda şarkı ile ezberleme noktasında buluşuyor diyebiliriz.

Aşağıda Fransızca günler şarkı konusu ile ilgili bir video bulunmaktadır. Dilerseniz bu vidyo ile Fransızca günler konusunda aşama kat edebilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Her insanın ezberleme yöntemi aynı olmayabilir. Farklı bir ezberleme yöntemi konusunda iyiseniz o yönde devam etmeniz faydalı olabilir. Fakat Fransızca günler şarkı ile tekrar edildiğinde hem telaffuzlara hakim olur hemde ezberleme yapmış olursunuz. Günlerin öğrenilmesi kadar telaffuzlarının da oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

Fransızca Günler İle İlgili Cümleler

Fransızca günler tamamen ezberlendikten sonra cümle içerisinde günlerin nasıl kullanıldığına geçebilirsiniz. Gündelik hayatta sıkça kullanılan Fransızca günler ile ilgili cümleler çok işinize yarayacaktır. Özellikle ilk etapta bu cümle kalıpları sayesinde konuşmanızı oldukça iyi seviyede geliştirebilirsiniz. Günlük Fransızca cümlelerde kullanılabilecek kelimelere ve cümlelere dair örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca bugün günlerden ne? Nasıl sorulur?

Quel jour sommes-nous? (Hangi gündeyiz/Bugün Günlerden ne?)

Nous sommes Lundi (Pazartesi günündeyiz/Bugün Pazartesi)

Fransızca günler ne demek?

Les jours de la semaine (Haftanın günleri)

Fransızca iyi günler nasıl denir?

Bonjour. (Bonjur.)

Dün. Hier. İer.

Bugün. Aujourd’hui. Ojurdui.

Yarın. Demain. Dömen.

Yorum yapın

Call Now Button