Fransızca Günler

Şubat 16, 2024

Fransızca günler konusu Fransızca eğitimlerinin en eğlenceli konuları arasındadır. Fransızca günlerin ezberlenmesinden sonra bir çok eğlenceli diyalog oluşturulabilir. Yeni öğrenilen bir lisanda ilk başlarda cümle kurmak biraz zor olabilir. Fakat Fransızca günler konulu, kalıp cümlelerin olması sizi bu konuda biraz da olsa rahatlatacaktır. İçerisinde Fransızca günler ve aylar geçen bir çok kalıp cümle vardır. Günlerin ezberlenmesi sırasında kalıp cümlelerinde ezberlenmesi oldukça faydalı olacaktır. Fransızcada günler tablosunu yazımızın devamında bulabilirsiniz. Fransızca öğrenmek isteyenler için tablomuz etkili bir öğrenme şekli olacaktır.

Fransızca günlerin ezberlenmesi çok da zor değildir. Her ezberlenmesi gereken konu gibi sadece biraz tekrara muhtaçtır. Günlerin sürekli tekrar edilmesi oldukça önemlidir. Hatta gün içerisinde akla gelindikçe tekrar edilmesi son derece değerlidir. Bazen arada kopukluklar olabilir fakat her kopukluktan sonra ezber biraz daha güçlendirilebilir.

Fransızca günler ve okunuşları ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Özellikle telaffuzlara dikkat etmeniz de oldukça yarar olduğunu düşünmekteyiz. Tekrar yaparken telaffuzlara oldukça önem göstermeniz yararınıza olacaktır.

 • Pazartesi = lundi = löndï
 • Sali = mardi = mardi
 • Carsamba = mercredi = meRkRödi
 • Persembe = jeudi = jödi
 • Cuma = vendredi = vondrödi
 • Cumartesi = samedi = samdi
 • Pazar = dimanche = dimon$
 • avant heir avan’tieğ evvelki gün
 • heir i’eğ dün
 • aujourd’hui ojoğ’duvi bugün
 • ce soir sö suağ bu akşam
 • demain dömaa yarın
 • le lendemain lö löndema’ öbür gün
Fransızca Günler
Fransızca Günler 2

Fransızca Günler Şarkı

İngilizce eğitimleri sırasında alfabenin öğretilmesi konusunda, İngilizce alfabe şarkısının olduğunu duymuşsunuzdur. Çoğu kişi ritimli olarak İngilizce alfabesini bu şekilde öğrenmiştir. Ayrıca ezberlenmek istenilen konuların ritim ile bağdaştırılarak ezberlenmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Fransızca günler konusunda da böyle bir durum söz konusudur. Fransızca günler şarkı halinde ezberlenebilir. Hatta çoğu insan bu şekilde ezberlemeyi tercih edebilir. Birçok insan Fransızca günler ve okunuşları konusunda başarılı olmalarını şarkı ile öğrenmelerine bağlamaktadır. Fransızca günler sesli ve ritimli olarak sürekli duyulduğunda ezberlemeyi kolaylaştırıyor olabilir. Aynı durum Fransızca aylar konusunda da geçerlidir. Fransızca ayları bir çok insan şarkı olarak ezberleyebilmektedir. Fransızca günler ve aylar ezberleme konusunda şarkı ile ezberleme noktasında buluşuyor diyebiliriz.

Aşağıda Fransızca günler şarkı konusu ile ilgili bir video bulunmaktadır. Dilerseniz bu vido ile Fransızca günler konusunda aşama kat edebilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Her insanın ezberleme yöntemi aynı olmayabilir. Farklı bir ezberleme yöntemi konusunda iyiyseniz o yönde devam etmeniz faydalı olabilir. Fakat Fransızca günler şarkı ile tekrar edildiğinde hem telaffuzlara hakim olur hem de ezberleme yapmış olursunuz. Günlerin öğrenilmesi kadar telaffuzlarının da oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

Fransızca Günler

Fransızca Günler İle İlgili Cümleler

Fransızca günler tamamen ezberlendikten sonra cümle içerisinde günlerin nasıl kullanıldığına geçebilirsiniz. Gündelik hayatta sıkça kullanılan Fransızca günler ile ilgili cümleler çok işinize yarayacaktır. Özellikle ilk etapta bu cümle kalıpları sayesinde konuşmanızı oldukça iyi seviyede geliştirebilirsiniz. Günlük Fransızca cümlelerde kullanılabilecek kelimelere ve cümlelere dair örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca bugün günlerden ne? Nasıl sorulur?

Quel jour sommes-nous? (Hangi gündeyiz/Bugün Günlerden ne?)

Nous sommes Lundi (Pazartesi günündeyiz/Bugün Pazartesi)

Fransızca günler ne demek?

Les jours de la semaine (Haftanın günleri)

Fransızca iyi günler nasıl denir?

Bonjour. (Bonjur.)

Dün. Hier. İer.

Yarın. Demain. Dömen.

Fransızca Günler ve Telaffuzları

FransızcaOkunuşları
LundiLündi
MardiMardi
MercrediMırkredi
JeudiJödi
VendrediVandredi
SamediSamdi
DimancheDimansh
JanvierJanviye
FévrierFevriye
MarsMars
AvrilAvril
MaiMei
JuinJuin
JuilletJuiye
AoûtOğüt
SeptembreSeptembr
OctobreOktobr
NovembreNovembr
DécembreDekambr
PrintempsPran-tan
ÉtéEte
SonbaharO-tomn
Hiverİver
PetitPöti
GrandGrond
BonjourBonşur
BonsoirBon-swahr
Bonne nuitBon nüi
MerciMerşi
S’il vous plaîtSil vu ple
fransızca günler

Fransızca günlerin kısaltması

Günlerin kısaltılması, Fransızca dilinde sıklıkla kullanılan bir pratiktir. Bu kısaltmalar, genellikle resmi belgelerde, takvimlerde, randevu sistemlerinde ve günlük konuşmalarda karşımıza çıkar. Bu makalede, Fransızca günlerin nasıl kısaltılacağına dair bir rehber sunacağız.

 1. Pazartesi – Lundi
  • Tam Hali: Lundi
  • Kısaltma: Lu.
 2. Salı – Mardi
  • Tam Hali: Mardi
  • Kısaltma: Ma.
 3. Çarşamba – Mercredi
  • Tam Hali: Mercredi
  • Kısaltma: Me.
 4. Perşembe – Jeudi
  • Tam Hali: Jeudi
  • Kısaltma: J.
 5. Cuma – Vendredi
  • Tam Hali: Vendredi
  • Kısaltma: V.
 6. Cumartesi – Samedi
  • Tam Hali: Samedi
  • Kısaltma: S.
 7. Pazar – Dimanche
  • Tam Hali: Dimanche
  • Kısaltma: D.

Bu kısaltmalar, genellikle takvimlerde veya randevu sistemlerinde, günlük planlamalarda kullanılırken, resmi belgelerde genellikle tam hali tercih edilir. Örneğin, bir randevu defterinde “Ma. 14:30” ifadesi Salı günü saat 14:30’u ifade eder.

Fransızca günlerin kısaltmalarını öğrenmek, dil öğrenenler için pratik bir beceridir. Bu kısaltmalar, hızlı iletişimi sağlamak ve günlük yaşamda zamanı daha etkili bir şekilde ifade etmek için kullanılır.

Unutulmamalıdır ki bu kısaltmalar genellikle resmi belgelerde değil, günlük konuşmalarda ve günlük planlamalarda kullanılır. Resmi yazışmalarda genellikle günlerin tam hali tercih edilir.

Fransızca günlerin kısaltmalarını öğrenmek, dil bilgisini geliştirmek ve günlük iletişimde daha hızlı ve etkili olmak adına önemli bir adımdır. Bu kısaltmaların doğru bir şekilde kullanılması, Fransızca dilinde kendinizi daha rahat ifade etmenize yardımcı olacaktır.

Fransızca Günler Nasıl Söylenir?

 1. Pazartesi – Lundi (Lündi)
 2. Salı – Mardi (Mardi)
 3. Çarşamba – Mercredi (Mörkrediy)
 4. Perşembe – Jeudi (Jödi)
 5. Cuma – Vendredi (Vandrödi)
 6. Cumartesi – Samedi (Samdi)
 7. Pazar – Dimanche (Dimansh)

Her bir günün yanında parantez içinde verilen telaffuz, yaklaşık olarak Türkçe’deki seslendirilişini ifade eder. Ancak unutmayın ki, dildeki aksanlar ve seslendirmeler kişiden kişiye değişebilir. Fransızca ile ilgili detaylar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fransızca Özel Günler

FransızcaTürkçe
AnniversaireDoğum Günü
Nouvel AnYılbaşı
Fête des MèresAnneler Günü
Fête des PèresBabalar Günü
Saint-ValentinSevgililer Günü
PâquesPaskalya
NoëlNoel
Jour de l’AnYılın İlk Günü
Fête Nationale (14 Juillet)Ulusal Bayram (14 Temmuz)
ToussaintAllerheiligen Günü
Fête du Travail (1er Mai)Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)

Sıkça Sorulan Sorular

Fransızca günlerin kısaltması nasıldır?

Pazartesi: Lun.
Salı: Mar.
Çarşamba: Mer.
Perşembe: Jeu.
Cuma: Ven.
Cumartesi: Sam.
Pazar: Dim.

Vendredi hangi gün?

Vendredi, Fransızcada “Cuma” gününü ifade eder.

User Avatar

Çağrı Dil Kursu

Çağrı Dil Okulu; yabancı dil öğretiminde yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerine sahip E. Diplomat ve Eğitimci Mustafa GÜRLEYİK öncülüğünde kurulmuştur. Yabancı Dil Kursu arayanlar için Çağrı Dil Okulu, geniş kurs yelpazesi, uygun fiyatları ve profesyonel dil öğretmenleri ile en iyi seçeneklerden biridir.

Düşüncelerini Paylaş

Hemen Ara