Dış Ticaret Maaşları | Uluslararası Ticaret Maaşları

Yurt dışı ithalat, ihracat sektöründe yer alan firmaların çalışanları ülkeler arası para hareketlerini sağlayan, üretimi canlandıran ve ticaret hacminin artmasını sağlayan kişilerdir. Uluslararası alanda çalışan kişiler görevleri gereği yüksek maaşlar alırlar. Dış ticaret maaşları, standart maaşlara göre iki veya üç katı olarak ödenebiliyor. Tecrübe, yetkinlik ve kota miktarına göre uluslararası ticaret maaşları artmaktadır. Uluslararası ticaret maaşlar; normal çalışanlar ve uzman çalışanlara göre iki farklı statüye sahiptir. Ortalama bir dış ticaret çalışanı 12000 TL maaş alırken, dış ticaret uzmanı ise ortalama olarak 20000 TL maaş almaktadır. Dış ticaret uzmanı maaşı normal bir dış ticaret çalışanına göre daha yüksektir.

Dış Ticaret Maaşları 2023 | Uluslararası Ticaret Maaşları

Dış Ticaret nedir, ne iş yapar diye merak edenler için dış ticaret; ülkelerin ürettikleri ürünleri yurt dışı pazarlarına satmak için çalışan, para transferlerini yapan ve firmaların ithalat, ihracat yapmasına olanak sağlayan işleme dış ticaret, bu işi yapan kişilere dış ticaret uzmanı denir. Dış ticaret maaşları 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14 ile yüzde 20 arasında artış göstermiştir. Yaptıkları işin önemini göz önünde bulundurduğumuzda dış ticaret uzmanı maaşları ve çalışan maaşlarının yüksek olması çok normaldir.

Dış ticaret bölümü mezunlarının çalıştığı bir sektör olan uluslararası ticaret sektörü için dış ticaret maaşları standart maaşlara kıyasla daha yüksektir. Maaş skalasında yer alan dış ticaret uzmanları, bir çok çalışandan daha fazla maaş alırlar. Yüksek maaş alıyor olmaları bir yandan yaptıkları işin önemini gösterirken bir yandan da dış ticaret veya uluslararası ticaret sektörünün ne denli önemli olduğunu da gözler önüne seriyor. Uluslararası ticaret maaşları 2023 yılında asgari ücrete göre de fazla atmıştır. Zam oranına bakıldığında asgari ücretin 2 – 3 katı aralığında artış görülen dış ticaret maaşları aynı zamanda çalışanların profesyonelliği ve kotalarını doldurmuş olmalarına bağlı olarak da artış göstermiştir.

Dış ticaret bölümü okuyanların en çok merak ettikleri konuların başında dış ticaret mezunları maaşları yer alıyor. Mezun olduklarında ne kadar maaş alacaklarını merak eden bölüm öğrencileri diş ticaret maaşları, maaş artış oranları için dış ticaret mezunu ne kadar maaş alır sorusunu sektörde yer alan çalışanlara sıklıkla soruyorlar.

Dış ticaret uzmanları gibi dış ticaret elemanları da maaş konusunda standart bir çalışana göre fazla maaş alıyor. İşe yeni başlamış bir dış ticaret mezunu maaşı ortalama bir çalışan maaşından yüzde 30 – yüzde 50 aralığında daha fazla olmaktadır. Dış ticaret maaşları için çalışılan şirketin kurumsallığı ve iş hacmi de çok önemli bir etkendir. Uluslararası ticaret yapan ve köklü bir geçmişi olan firmada çalışan dış ticaret uzmanları, ortalama bir dış ticaret uzmanı maaşından daha yüksektir. Dış ticaret maaşları belirlenirken şirketin belirlediği zam oranları şirketin kurumsallığı, profesyonelliği, iş hacmi ve ticaret alanındaki başarısı ile doğru orantılıdır.

Uluslararası ticaret maaşları 2021 yılında 2020 yılına göre yüzde 14 – yüzde 20 aralığında artış göstermiştir. Artış yüzdesi hesaplanırken dış ticaret maaşları göz önünde bulundurulmuş ve dış ticaret maaşları belirlenirken göz önünde bulundurulan etkenlerin yıl içinde gerçekleşme oranları dikkate alınarak zam oranı belirlenmektedir.

Dış ticaret uzmanı maaş zammı belirlenirken de aynı yöntem göz önünde bulundurulur ve ek olarak dış ticaret uzmanının yıl içindeki başarısı göz önüne alınarak hesap yapılır. Uluslararası ticaret bölümü maaşları 2023 yılında yapılan zamlar ile artmış, dış ticaret maaşları içerisinden en yüksek ikinci maaş konuma getirilmiştir.

Dış ticaret maaşları hesaplanırken veya dış ticaret uzmanlarına verilecek maaş zamları belirlenirken hesap içerisine katılan etkenlerin yıl içinde değişimleri göz önüne alınmaktadır. Bu etkenlere göre belirlenen dış ticaret maaşları; çalışanın performansına, yıl içindeki başarısına ve kotasına göre değerlendirilir. Bu nedenle dış ticaret uzmanları maaşları normal maaşlara göre yüksek kalmaktadır. Dış ticaret uzmanı maaşı şirketlere göre de farklılık gösteriyor. Uzun yıllardır uluslararası ticaret sektöründe yer alan ve bütün ülkeler ile iş yapmanızı sağlayan dış ticaret firmalarında kurumsallığın getirmiş olduğu kökleşmiş maaşlar verilmektedir.

Bu şirketlerde dış ticaret maaşları diğer sektörlerin maaşlarına göre yüksektir. Ayrıca dış ticaret sektöründe yer alan şirketler içinde de yüksek kalacaktır. Dış ticaret uzmanı maaşları; çalıştıkları şirketlerin kurumsallığı, kar oranları, iş hacimleri gibi etkenlere göre farklılık gösterir. Bu etkenlere göre belirlenen ve diğer maaşlardan farklı olan dış ticaret maaşları ile birlikte dış ticaret uzmanı maaşları ve uluslarası ticaret elemanı maaşları arasında maaş farklılıkları oluşmasını da sağlar. Ayrıca en azından ingilizce veya daha farklı bir dil bilmek sizin için avantaj olacaktır. Çağrı dil ankara ingilizce kursları ile ingilizce öğrenebilirsiniz.

Dış ticaret çok özel bir sektör ve iş kolu olduğu için çalışanları da ilgili üniversitelerin dış ticaret bölümü mezunlarından seçilmektedir. Bu nedenle dış ticaret mezunları maaşları diğer sektörlerden oldukça farklıdır. Ortalama bir dış ticaret uzmanı maaşı 2023 yılında 12000 TL iken diğer sektörlerde çalışan ortalama bir çalışan maaşı 20000 TL dir.

Bu açıdan baktığınızda dış ticaret maaşları diğer sektörlere göre oldukça yüksektir. Uluslararası ticaret maaşları kendi arasında farklı gruplara ayrılır. Dış ticaret uzmanı maaşları, dış ticaret çalışanı maaşları ve uluslarası ticaret elemanı maaşları gibi üç farklı sınıfa ayrılan maaşlar her sınıf için yapılan iş hacmine göre hesaplanır. Dış ticaret uzmanı deneyimli ve profesyonel olduğu için en yüksek maaşı alır. Dış ticaret maaşları arasında en düşük maaş şirketin en basit işlerini yapan dış ticaret elemanı maaşlarıdır.

Yorum yapın

Call Now Button